Home Kategorie News Ruszają wakacje kredytowe. Rząd ogłosił pomoc dla kredytobiorców.
1.21K

Ruszają wakacje kredytowe. Rząd ogłosił pomoc dla kredytobiorców.

Ruszają wakacje kredytowe. Rząd ogłosił pomoc dla kredytobiorców.

– Rozszerzamy tarczę antyputinowską o pakiet wsparcia dla kredytobiorców – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Inflacja liczona rok do roku wyniosła w kwietniu 12,3%, a z prognoz sektora bankowego i NBP wynika, że to jeszcze nie koniec. Może ona osiągnąć nawet 15%.

Podniesienie w ciągu 7 miesięcy referencyjnej stopy procentowej z poziomu 0,1% do 5,25% sprawiło, że oprocentowanie kredytów znacznie wzrosło. Wysokość rat poszła w górę o ponad 50%, sprawiając, że w wielu przypadkach spłata zobowiązań zaczęła stanowić większość wydatków.

– „Wprowadzamy cztery miesiące wakacji kredytowych w tym i cztery miesiące w przyszłym roku. Łączny koszt z tego tytułu to ok. 3 mld zł. Poza tym udzielimy pomocy kredytobiorcom w trudnej sytuacji finansowej i zapewnimy, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który obecnie opiewa na 600 mln zł, wzrośnie do 2 mld zł i to jest pula do wykorzystania już w tym roku, a na kolejny będzie to kolejne 2 mld zł. Ten koszt poniesie sektor bankowy” – poinformował Mateusz Morawiecki, przedstawiając nowe rozwiązania w tarczy antyputinowskiej. Tak rząd określa rozwiązania, które mają pomóc w walce z wysoką inflacją i jej skutkami dla Polaków.

Wakacje kredytowe w wydaniu zaproponowanym przez premiera oznaczają możliwość przełożenia spłaty jednej raty na kwartał na koniec okresu kredytowania. Dzięki temu wydatki bieżące na spłaty zmniejszą się rocznie o 33%. Od przełożonych rat nie będą pobierane dodatkowe odsetki.

Z wyliczeń rządu wynika, że dzięki wakacjom kredytowym w kieszeniach kredytobiorców pozostanie łącznie 3 mld zł.

Spłacający kredyty znajdujący się w szczególnie ciężkim położeniu będą mogli skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Dla rodzin, które nie mogą spłacać rat kredytów przewidziane są dopłaty w kwocie do 2000 zł miesięcznie na okres do 3 lat. Aby skorzystać z tego wsparcia trzeba będzie spełnić kilka warunków, przy których ważny będzie m.in. próg dochodowy. Część kwoty wsparcia, 22 000 zł z przysługujących 72 000 zł, będzie mogła zostać umorzona.

Morawiecki zapowiedział też zmiany dotyczące wskaźnika bazowego, na podstawie którego ustalane jest oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Obecnie takim wskaźnikiem jest WIBOR.

– „Wprowadzimy mechanizmy, które pomogą obywatelom w spłacie kredytów poprzez niższą wartość referencyjną. WIBOR zostanie zastąpiony nową stawką – jeśli sektora bankowy jej nie wypracuje, to będzie to stawka overnight POLONIA, liczona przez NBP, która jest korzystniejsza nawet o 0,4 pkt. proc. To da roczne oszczędności rzędu 1 mld zł, których koszt poniosą banki” – stwierdził premier.

Kolejny region Ukrainy „prosi” Putina o włączenie do Rosji.

Źródło: PAP

Kurs online: sprzedaż i obsługa klienta z MEN
Kurs online: sprzedaż i obsługa klienta z MEN
69,00 zł
249,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online Specjalista ds. sprzedaży i obsługi klienta z zaświadczeniem MEN za 69 zł w P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz