Home Kategorie News Finlandia dołączy do NATO? Jest decyzja.
796

Finlandia dołączy do NATO? Jest decyzja.

Finlandia dołączy do NATO? Jest decyzja.

Prezydent Finlandii Suali Niinistö oraz premier Sanna Marin wydali wspólne oświadczenie, w którym uznają, że ich kraj musi niezwłocznie wstąpić do NATO ze względów bezpieczeństwa.

– „Wiosną tego roku odbyła się ważna dyskusja na temat ewentualnego członkostwa Finlandii w NATO. Potrzebny był czas, aby Parlament i całe społeczeństwo ustosunkowało się do tej sprawy. Potrzebny był czas na bliskie kontakty międzynarodowe z NATO i jego krajami członkowskimi, a także ze Szwecją. Chcieliśmy nadać dyskusji wymaganą przestrzeń” – piszą w oświadczeniu politycy Finlandii.

– „Teraz, gdy zbliża się moment podjęcia decyzji, wyrażamy równorzędne poglądy, także w celach informacyjnych dla ugrupowań i partii parlamentarnych. Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały sojusz obronny. Finlandia musi bezzwłocznie wystąpić o członkostwo w NATO. Mamy nadzieję, że krajowe kroki potrzebne do podjęcia tej decyzji zostaną podjęte szybko w ciągu najbliższych kilku dni” – piszą w dalszej części Marin i Niinistö.

Jeszcze w środę prezydent Finlandii i premier Wielkiej Brytanii podpisali w Helsinkach „deklarację solidarności” mówiącą o zacieśnieniu współpracy w kwestii bezpieczeństwa. Jak twierdzą fińskie media, oznacza to, że w razie ataku Rosji, Finów wsparłyby wielonarodowe siły ekspedycyjne.

Premierka Estonii Kaja Kallas oficjalnie pogratulowała Finlandii zapewniając o pełnym wsparciu kraju skandynawskiego w ich drodze do NATO. Również 10 maja Estonia podpisała porozumienie z Finlandią.

Szwedzkie media informują, że na poniedziałek rano zwołano nadzwyczajne posiedzenie parlamentu. Wtedy też ma zostać oficjalnie złożony wniosek o akces do NATO.

Atak na polską ambasadę w Moskwie. „Symetryczny odwet”.

Do 64% zniżki na: Dermomasaż w firmie HF Clinic
Do 64% zniżki na: Dermomasaż w firmie HF Clinic
32,00 zł
90,00 zł
Oferta zakończona!
Do 64% zniżki na: Dermomasaż w firmie HF Clinic

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz