Home Kategorie Życie „Jeśli Rosja uderzy w Polskę, będzie odpowiedź”. USA ostrzegają Kreml.
6.83K

„Jeśli Rosja uderzy w Polskę, będzie odpowiedź”. USA ostrzegają Kreml.

„Jeśli Rosja uderzy w Polskę, będzie odpowiedź”. USA ostrzegają Kreml.

Jeśli Rosja zdecyduje się na atak na cele w Polsce, NATO stanie w jej obronie jako koalicja – powiedział w swoim wystąpienia w amerykańskim Kongresie szef Departamentu Obrony USA Lloyd Austin.

Czy Rosja zaatakuje Polskę lub inny kraj NATO? Coraz częściej powtarza się to pytanie w medialnych spekulacjach, ale i w wypowiedziach ekspertów. Wiemy, jakie mogłyby być konsekwencje ataku Rosji na „instalacje rakietowe” w Polsce lub w innym kraju Europy Środkowo-Wschodniej.

– „Zawsze niebezpiecznie jest wdawać się w hipotetyczne scenariusze, ale w tym przypadku jest to bardzo, bardzo ważna kwestia. Jeśli Rosja zdecyduje się na zaatakowanie jakiegokolwiek kraju, który jest członkiem NATO, to jest to „game changer”” – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin podczas wysłuchania przed podkomisją Izby Reprezentantów ds. sił zbrojnych.

– „Wtedy, zgodnie z zobowiązaniami artykułu V, z pewnością NATO odpowiedziałoby, najprawdopodobniej jako koalicja w jakiejś formie” – podkreślił Austin.

Dodał, że Sojusz „ma to, czego potrzeba”, by odpowiedzieć na rosyjski atak. Ocenił jednocześnie, że właśnie ze względu na to Rosja nie ma ochoty wdawać się w walkę z NATO.

– „To jest walka, której oni naprawdę by nie chcieli i która bardzo szybko eskalowałaby w inny typ rywalizacji, jakiego nikt nie chce widzieć” – powiedział.

Występujący obok niego najwyższy rangą amerykański dowódca wojskowy gen. Mark Milley dodał, że USA mają plany odpowiedzi na rosyjską agresję.

– „Powiedziałbym, że to zależałoby od sytuacji, typu użytej broni, natury eskalacji, gdzie by to się wydarzyło […], ale krótka odpowiedź brzmi: tak, oczywiście, że jesteśmy gotowi. Militarnie jesteśmy zdolni odpowiedzieć w jakiejkolwiek formie, jaką rozkaże prezydent” – ocenił.

Rosjanie strzelali cywilom w plecy. Wstrząsające nagranie z okolic Kijowa.

Odchudzający masaż BOA
Odchudzający masaż BOA
49,99 zł
72,00 zł
Oferta zakończona!
Masaż BOA – drenaż limfatyczny od 49,99 zł w Vitalift (do -47%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz