Home Kategorie Życie Media: Pod Mariupolem powiększyły się masowe groby.

Media: Pod Mariupolem powiększyły się masowe groby.

Media: Pod Mariupolem powiększyły się masowe groby.

Radio Swoboda poinformowało, że w Starym Krymie i Wynohradnem pod oblężonym Mariupolem powiększyły się masowe groby.

– „Zmiany widać na zdjęciach satelitarnych wsi Stary Krym i Wynohradne” – poinformował projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

Jak przekazano, satelita Planet Labs najwięcej zmian dostrzegł w Starym Krymie na północny-zachód od Mariupola.

– „Na zdjęciu z 8 maja długość miejsca masowego pochówku przy miejscowym cmentarzu zwiększyła się z 200 do ponad 340 metrów w porównaniu ze zdjęciami z 24 kwietnia” – piszą.

Na zdjęciu z 8 maja widoczny jest też sprzęt, prawdopodobnie koparka. Powiększyła się też powierzchnia masowego grobu na cmentarzu pod Wynhradnem na wschód od Mariupola. Dziennikarze porównali zdjęcia z 21 kwietnia i z 6 maja.

9 maja rada miejska Mariupola opublikowała na Telegramie nagranie wideo z cmentarza w Wynohradnem, informując, że „okupanci nadal przywożą tam setki ciał zabitych przez ich armię mieszkańców miasta”. Schemy przytaczają również wypowiedź mera miasta Wadyma Bojczenki, który twierdzi, że „Rosjanie próbują ukryć ślady swoich zbrodni, grzebią ciała w masowych grobach i używają mobilnych krematoriów”. Strona ukraińska ocenia, że w mieście zginęło z rąk Rosjan ponad 20 tys. cywilów.

Bojczenko dodał, że Rosjanie uprzątnęli z ulic wiele ciał zabitych przed 9 maja, gdy Rosjanie obchodzili Dzień Zwycięstwa.

– „9 maja raszyści (Rosjanie) i ich zwolennicy urządzili w mieście sabat na krwi i kościach. Uprzątnęli kilka ulic i próbowali zrobić show. Ale wszyscy wiedzą, co naprawdę dzieje się w Mariupolu. To prawdziwe piekło” – powiedział Bojczenko.

Strona ukraińska informowała, że 9 maja prorosyjscy separatyści zorganizowali w części miasta „paradę zwycięstwa”.

Ukraińscy dziennikarze zlokalizowali wcześniej trzy miejsca masowego pochówku pod Mariupolem. Oprócz Starego Krymu i Wynohradnego jeszcze jedno znajduje się w Manhuszu, ok. 20 km od Mariupola. Na zdjęciach satelitarnych tego miejsca nie widać zmian – podały Schemy.

„Polska zaatakuje Naddniestrze i wkroczy do Ukrainy”. RCB ostrzega przed dezinformacją.

Przegląd, nabicie klimatyzacji
Przegląd, nabicie klimatyzacji
39,99 zł
30 dni
do końca oferty!
Odgrzybienie klimatyzacji metodą chemiczną za 39,99 zł i więcej opcji w serwisie InMoto w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz