Home Kategorie News Białoruś rozmieszcza wojska przy granicy z Ukrainą. „Siły do operacji specjalnych”.
1.18K

Białoruś rozmieszcza wojska przy granicy z Ukrainą. „Siły do operacji specjalnych”.

Białoruś rozmieszcza wojska przy granicy z Ukrainą. „Siły do operacji specjalnych”.

„Po ćwiczeniach na początku maja Białoruś ogłosiła rozmieszczenie sił do operacji specjalnych wzdłuż granicy z Ukrainą. Rozmieściła też jednostki obrony przeciwlotniczej, artyleryjskie i rakietowe na poligonach na zachodzie kraju” – poinformował w poniedziałek brytyjski resort obrony.

Białoruś formalnie nie dołączyła do wojny na Ukrainie. Wsparła jednak wojska Putina. Rosjanie zaatakowali Ukrainę również z terytorium Białorusi. Dzięki temu agresorzy podeszli w pierwszych dniach wojny pod Kijów. Prowadzono też szereg ataków z baz rakietowych w tym kraju.

Brytyjskie ministerstwo obrony donosi, że siły białoruskie zostały podstawione pod granicę z Ukrainą po ćwiczeniach przeprowadzonych na początku maja.

– „Białoruś ogłosiła rozmieszczenie sił do operacji specjalnych wzdłuż granicy z Ukrainą, a także jednostek obrony przeciwlotniczej, artyleryjskich i rakietowych na poligonach na zachodzie kraju” – przekazał resort obrony W. Brytanii na Twitterze.

Według Brytyjczyków obecność sił białoruskich w pobliżu granicy prawdopodobnie zwiąże część wojsk Ukrainy, które nie wesprą przez to działań obronnych w Donbasie. Rosja prowadzi tam ofensywę, skupiając się na opanowaniu całości obwodów ługańskiego i donieckiego, zajętych w części już w 2014 roku.

– „Białoruski prezydent Łukaszenka prawdopodobnie równoważy poparcie dla rosyjskiej inwazji z chęcią uniknięcia bezpośredniego udziału jego wojsk (w wojnie)” – wskazuje brytyjski resort obrony. Wspomina w tym miejscu obawy białoruskiego dyktatora o nałożenie zachodnich sankcji, ale też potencjalny odwet Ukrainy oraz niezadowolenie w białoruskim wojsku.

Pilne! Rosyjskie samoloty nad niebem przy polskiej granicy. Piloci są w gotowości.

Polmed: Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych
Polmed: Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych
69,99 zł
Oferta zakończona!
Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych od 69,99 zł - ponad 300 lokalizacji z Centrum Medycznym Polmed

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz