Home Kategorie News MON ogłasza powrót zasadniczej służby wojskowej. Wiadomo, kiedy ruszy rekrutacja.
15.09K

MON ogłasza powrót zasadniczej służby wojskowej. Wiadomo, kiedy ruszy rekrutacja.

MON ogłasza powrót zasadniczej służby wojskowej. Wiadomo, kiedy ruszy rekrutacja.

21 maja Ministerstwo Obrony Narodowej rozpocznie w całej Polsce nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Wojna na Ukrainie sprawiła, że w krajach europejskich mocno zmieniło się podejście do tematów obronności. W Polsce błyskawicznie uchwalono ustawę o obronie ojczyzny, dzięki której wydatki na wojsko wzrosną skokowo nawet o 50%, do poziomu 3% PKB. Nowe przepisy przywróciły też zasadniczą służbę wojskową, ale tylko dla chętnych.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa trwać będzie w sumie rok i składać się z dwóch etapów. Podczas pierwszego z nich ochotnicy przejdą 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą. Kolejny etap, specjalistyczne szkolenie w jednostce trwać będzie 11 miesięcy. Pełniący służbę mają mieć wybór, czy chcą być skoszarowani, czy też stawiać się tylko na zajęcia, a resztę czasu poza jednostką.

Dzięki zmianom, które wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny, kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową i dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Pojawiły się też dwa rodzaje służby dla Polaków, którzy przeszkolenie przeszli w przeszłości: aktywna i pasywna rezerwa.

Osobom, które zdecydują się przejść dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, w trakcie szkolenia przysługiwać będzie pensja równa wynagrodzeniu żołnierza zawodowego, czyli 4560 zł brutto. Wojsko zapewni też prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej oraz pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznej), a także pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska).

Na czas służby ochotnicy będą też mieli zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek i ubezpieczenia. Czas szkolenia będzie mógł być wliczony do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia.

MON zapewnia wszystkich chętnych do obycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, że będzie ją można przerwać w dowolnym momencie. Nie ma też obowiązku stawiania się do służby przez cały rok.

Zgłoszenia do służby będzie można składać od 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju (32 pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz 70 punktów rekrutacyjnych) oraz online poprzez portal rekrutacyjny wojsko-polskie.pl.

Wojskowe pikniki startują o godzinie 11.00 i potrwają do godz. 18.00. Na miejscu można będzie także porozmawiać z fachowcami i wypełnić wniosek o powołanie.

Białoruś rozmieszcza wojska przy granicy z Ukrainą. „Siły do operacji specjalnych”.

Zdjęcia do dokumentów
Zdjęcia do dokumentów
25,60 zł
45,99 zł
Oferta zakończona!
Zdjęcia do dowodu osobistego, wizy lub pracy dyplomowej za 32 zł w AB Foto – 18 lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz