Negocjacje z Rosją zerwane. Jest oświadczenie Ukrainy.

Negocjacje pomiędzy Ukrainą i Rosją zostały zawieszone. Informację przekazał wiceminister MSZ Rosji Andriej Rudenko i szef gabinetu prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Dodano też, że Ukraina nie zamierza oddawać swojego terytorium, aby „ratować twarz Putina”.
– „Negocjacje zależą od tego, jak rozwija się sytuacja na Ukrainie. Od początku wojny zmieniła się ona istotnie. (Rozmowy) są zawieszone, ponieważ po oświadczeniu stambulskim (po ostatnim spotkaniu negocjacyjnym 29 marca w Stambule) nie nastąpiły żadne istotne zmiany. Rosja nadal nie może się pozbyć stereotypowego myślenia. Przez 82 dni wojny nie zrozumiała, że sytuacja na Ukrainie jest zupełnie inna, niż wydawało jej się to od samego początku. Oni do tej pory żyją w świecie, w którym rzekomo istnieje ukraiński nazizm” – powiedział Podolak cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Według ukraińskiego oficjela rosyjskie dyrektywy w stosunku do Ukrainy również nie ulegają zmianie.
– „Oni wciąż nie przestają nas szantażować. Mówią o tym publicznie. Słyszymy (szefa MSZ Siergieja) Ławrowa czy (rzecznika Kremla Dmitrija) Pieskowa, wysuwających żądania wobec Ukrainy, chociaż nie są oni uczestnikami negocjacji. Podkreślam jednak, że każda wojna kończy się przy stole negocjacyjnym” – dodał Podolak.
Ostatnie sukcesy Ukrainy w wojnie z Rosją sprawiły, że Francja, Niemcy i Włochy zaczęły wierzyć w ukraińskie zwycięstwo. Portal Politico twierdzi, że niektóre kraje zaczęły się opowiadać za rozwiązaniem „zachowania twarzy” przez Putina. Jak zauważa portal, zachodnioeuropejscy przywódcy obawiają się, że wygrana Ukrainy zdestabilizowałaby Rosję, oddalając szansę na normalizację stosunków w kwestii energetyki.
Mają o tym świadczyć m.in. wypowiedzi kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który po piątkowej rozmowie telefonicznej z Putinem napisał na Twitterze, że z rosyjskim przywódcą poruszył trzy kwestie, a pierwsza z nich dotyczyła jak najszybszego ogłoszenia zawieszenia broni na Ukrainie.
– „Wśród tych kwestii nie znalazł się za to postulat dotyczący natychmiastowego wycofania się Rosji z Ukrainy” – podkreśla Politico.
W podobnym tonie wypowiadał się premier Włoch Mario Draghi mówiąc, że nadszedł czas na myślenie o układzie pokojowym.
Drei Dinge aus meinem heutigen langen Telefonat mit #Putin: Es muss schnellstmöglich einen Waffenstillstand in der #Ukraine geben. Die Behauptung, dass dort Nazis herrschen, ist falsch. Und ich habe ihn auf die Verantwortung Russlands für die globale Lebensmittellage hingewiesen.
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) May 13, 2022
Władimir Putin ogłosił nowe ćwiczenia wojskowe. Nie odbędą się w Rosji.
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz