Home Kategorie News Morawiecki powiedział, kiedy nastąpi szczyt inflacji. Ważna decyzja premiera.
1.78K

Morawiecki powiedział, kiedy nastąpi szczyt inflacji. Ważna decyzja premiera.

Morawiecki powiedział, kiedy nastąpi szczyt inflacji. Ważna decyzja premiera.

Rząd rozważa możliwość przedłużenia obowiązującej do końca lipca tego roku tarczy antyinflacyjnej w całości lub części – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier na konferencji prasowej w Klubie Seniora w Świerczach mówił, że ciężko przewidzieć, kiedy dokładnie przypadnie szczyt inflacyjny.

– „Obecne przewidywania są takie, że powinien wystąpić w II połowie roku, ale zależy to też od sytuacji międzynarodowej” – zaznaczył szef rządu.

– „Jeżeli kryzys na Ukrainie będzie się pogłębiał, jeżeli wzrost cen surowców nadal będzie przekładał się na coraz wyższe ceny wszystkich produktów, to inflacja może potrwać” – stwierdził Morawiecki.

Wyraził jednak nadzieję, że zgodnie z przewidywaniami NBP i instytucji międzynarodowych szczyt inflacji nastąpi w II połowie roku.

Premier powiedział też o krokach rządu w związku z wizją rosnących cen.

– „Rozważamy oczywiście przedłużenie całej tarczy antyinflacyjnej lub jej części” – powiedział.

– „Decyzje jeszcze nie zapadły, ale jest wysoce prawdopodobne, że przedłużymy albo całą tarczę, albo większość z jej istotnych elementów” – dodał.

Morawiecki przypomniał, że wezwał prezesów banków do podwyższania oprocentowanie lokat, depozytów i rachunków bieżących, i nadal ich do tego wzywa.

– „Niektóre instytucje finansowe poszły za moim apelem. Oprocentowania są wyższe” – mówił, dodając, że cały czas te poziomy nie są wystarczające w porównaniu do poziomu inflacji.

Według premiera państwo pokazało możliwości inwestycyjne chroniące przed inflacją, w postaci obligacji antyinflacyjnych.

– „Już są dostępne. Poszerzamy sieć dystrybucji. Aby z jednej strony utrzymać zasady wolnego rynku i nie zmuszać banków do zmian cenowych, ale z drugiej strony, żeby stymulować ten wzrost” – stwierdził Morawiecki.

Premier wyraził również przekonanie, że poprzez „dobry przykład, jaki pokazuje Ministerstwo Finansów poprzez podniesienie oprocentowania obligacji, doprowadzimy do wzrostu oprocentowania lokat i depozytów w jeszcze większym wymiarze”.

Negocjacje z Rosją zerwane. Jest oświadczenie Ukrainy.

Źródło: PAP

Kurs online: Trener Personalny MASTER z MEN
Kurs online: Trener Personalny MASTER z MEN
49,99 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Trener personalny (49,99 zł) lub Master Personal Trainer (59,99 zł) z MEN w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz