Home Kategorie News Niepokojąca decyzja Łukaszenki. Białoruski dyktator „dokręca śrubę”.
3.27K

Niepokojąca decyzja Łukaszenki. Białoruski dyktator „dokręca śrubę”.

Niepokojąca decyzja Łukaszenki. Białoruski dyktator „dokręca śrubę”.

Aleksandr Łukaszenka zatwierdził nowelizację białoruskiego kodeksu karnego. Przewiduje ona karę śmierci za „usiłowanie przeprowadzenia aktu terrorystycznego”.

Białoruś to jedyny kraj w Europie, w którym nadal stosuje się karę śmierci. Nie można na nią skazać kobiet i mężczyzn poniżej 18. i powyżej 65. roku życia. Szacunkowo od powstania niezależnej Białorusi wykonano ok. 400 egzekucji.

Zmiany w kodeksie karnym wejdą w życie 29 maja. Nowe przepisy rozszerzają możliwość zastosowania kary śmierci, która na Białorusi wykonywana jest przez rozstrzelanie. Wcześniej jara śmierci dopuszczana była w przypadku najcięższych przestępstw, m.in. w przypadku popełnienia aktu terroryzmu.

Nowelizacja przewiduje możliwość zastosowania kary śmierci za „usiłowanie przeprowadzenia aktu terroryzmu”. Niższa izba białoruskiego parlamentu przyjęła zmiany od razu w dwóch czytaniach 27 kwietnia. Izba wyższa przegłosowała je jednogłośnie 4 maja.

Izba Reprezentantów powiadomiła, że projekt ustawy ma na celu „powstrzymywanie działalności elementów destrukcyjnych oraz zademonstrowanie zdecydowanej walki państwa z działalnością terrorystyczną”. Szczegółów planowanych zmian nie opublikowano.

Portal Nasza Niwa zwraca uwagę, że na Białorusi zarzuty związane w ten lub inny sposób z „terroryzmem” ma wielu więźniów politycznych.

Rosjanie zrezygnowali z walki. Wyjawiają powód. Nagranie obiegło sieć.

Źródło: PAP

Mini Zoo Kucyk w Inwałd Parku: pakiety atrakcji dla dzieci i dorosłych
Mini Zoo Kucyk w Inwałd Parku: pakiety atrakcji dla dzieci i dorosłych
30,00 zł
40,00 zł
35 dni
do końca oferty!
Mini Zoo Kucyk w Inwałd Parku: pakiety atrakcji dla dzieci i dorosłych (do -25%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz