Home Kategorie News 1300 zł dla mieszkańców co miesiąc przez dwa lata. Pierwszy taki eksperyment w Polsce.
20.50K

1300 zł dla mieszkańców co miesiąc przez dwa lata. Pierwszy taki eksperyment w Polsce.

1300 zł dla mieszkańców co miesiąc przez dwa lata. Pierwszy taki eksperyment w Polsce.

Bezwarunkowy dochód podstawowy ma być przetestowany w kilku gminach w woj. warmińsko-mazurskim. Co najmniej 5000 osób miałoby otrzymywać przez dwa lata 1300 zł.

Bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP) to ustalona kwota, którą otrzymuje każdy obywatel niezależnie od sytuacji materialnej. Od osoby otrzymującej pieniądze nie wymaga się żadnych świadczeń wzajemnych. W założeniu ma to zapewnić możliwość minimum egzystencji.

Pilotażowy program BDP został zrealizowany m.in. w Finlandii, gdzie do udziału wybrano losowo 2000 bezrobotnych, a także w najbiedniejszym regionie Indii. Bezwarunkowy dochód podstawowy jest też obecnie testowany w Niemczech. W maju 2021 roku niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych rozpoczął eksperyment obejmujący 122 osoby, które przez 3 lata mają dostawać co miesiąc 1200 euro. Programy BDP ruszą też w Hiszpanii.

Dyskusja o BDP prowadzona jest też w naszym kraju. Za realizację eksperymentu miałoby odpowiadać Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza we współpracy z naukowcami i studentami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Planowane jest przeprowadzenie tego eksperymentu w północnych gminach województwa warmińsko-mazurskiego, leżących przy granicy z Rosją. Program miałby potrwać 2 lata i polegać na wypłacaniu 1300 zł grupie mieszkańców liczącej minimum 5 tys. a maksimum 31 tys. osób.

Autorzy projektu podkreślają, że jest on dopiero we wczesnej fazie przygotowań.

– „Jakaś nieścisłość się wdała. Te doniesienia mówiące o tym, że program rusza, to tak, jakby jeździł mercedes po ulicy. My dopiero jesteśmy przy desce kreślarskiej i próbujemy go narysować” – zaznaczył Radomir Matczak ze Związku Miast Polskich, doradca Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza.

Matczak dodał, że dyskusja nad pilotażowym programem bezwarunkowego dochodu podstawowego dopiero toczy się w środowisku naukowym.

– „Tworzymy zręby tego eksperymentu. To byłoby największe przedsięwzięcie tego typu w Europie. (…) Zależy nam najbardziej, by dobrze go przygotować. Chcemy, żeby całe badanie zostało przeprowadzone bezbłędnie. Przed nami wiele etapów” – wyjaśnił.

– „Zależy nam, aby wyniki tego badania posłużyły do zmiany polityki społecznej w Polsce” – dodał.

Kiedy więc możemy spodziewać się uruchomienia pilotażowego programu?

– „Najwcześniej w 2024 roku. Ale jeszcze wiele pozytywnych rzeczy po drodze musi się zdarzyć. Jesteśmy na desce kreślarskiej” – powtórzył Matczak.

Zastrzegł, że kwoty pojawiające się w mediach nie są ostateczne.

– „Ten eksperyment ma kilkanaście wariantów. Maksymalny koszt to tak mówiąc żartobliwie – połowa kwoty, jaką przeznaczono na przekop Mierzei Wiślanej” – oszacował Matczak.

Historyczny moment. Jest decyzja Finlandii i Szwecji.

Wyszczuplający masaż endodermiczny
Wyszczuplający masaż endodermiczny
89,99 zł
240,00 zł
90 dni
do końca oferty!
6 zabiegów masażu endodermicznego za 89,99 zł i więcej w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz