Home Kategorie Zdrowie WHO ostrzega: „Ta choroba może się szybciej rozprzestrzeniać latem”.
6.61K

WHO ostrzega: „Ta choroba może się szybciej rozprzestrzeniać latem”.

WHO ostrzega: „Ta choroba może się szybciej rozprzestrzeniać latem”.

– Obawiam się, że rozprzestrzenianie się małpiej ospy w Europie może ulec przyspieszeniu wraz z odbywającymi się latem imprezami i festiwalami – ostrzegł w piątek dyrektor WHO na Europę Hans Kluge.

– „Rozpoczyna się sezon letni, któremu towarzyszą masowe zgromadzenia, festiwale i imprezy, obawiam się, że transmisja (małpiej ospy – red.) może przyspieszyć, ponieważ obecnie wykrywane przypadki dotyczą osób angażujących się w aktywność seksualną, a objawy choroby są dla wielu osób nieznane” – przekazał Kluge w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej WHO.

W ciągu ostatnich dni przypadki małpiej ospy wykryto w co najmniej ośmiu krajach Europy: Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Byrtanii.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy małpiej ospy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zainfekowanej osoby, w tym przez stosunki seksualne.

Ostatnie przypadki zakażeń są jednak nietypowe. Dochodzi do nich u osób, które nie podróżowały wcześniej do Afryki. Oprócz tego większość infekcji wykryto wśród mężczyzn, którzy uprawiali seks z innymi mężczyznami. Pojawienie się w ostatnim czasie zakażeń w różnych państwach sugeruje, że wirus już od pewnego czasu rozprzestrzenia się po świecie.

WHO ściśle współpracuje z władzami krajów, w których pojawiła się ta choroba, by zbadać jej źródła i zapobiec dalszemu przenoszeniu się wirusa.

Pilne! Holandia mówi dość! Nie chce już imigrantów zarobkowych z Afryki.

Źródło: PAP

Sesja floatingu w kabinie
Sesja floatingu w kabinie
74,99 zł
100,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Relaksujący floating w kabinie: godzinna sesja za 74,99 zł i więcej w gabinecie Floating Cieszyn (do -34%)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz