Home Kategorie News PILNE! Duda zapowiada nowy polsko-ukraiński traktat.
1.59K

PILNE! Duda zapowiada nowy polsko-ukraiński traktat.

PILNE! Duda zapowiada nowy polsko-ukraiński traktat.

Andrzej Duda w trakcie wizyty w Kijowie zaproponował utworzenie nowego polsko-ukraińskiego traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski zabrali głos w sprawie pomysłu utworzenia nowego traktatu o dobrym sąsiedztwie, zapowiedzianej przez Dudę w trakcie wystąpienia przed ukraińskim parlamentem.

Prezydent Polski powiedział, że traktat z 1992 roku „biorąc pod uwagę to, co stało się w ostatnich dniach […] znakomicie spełnił swoje zadanie”.

– „Pójdźmy teraz krok dalej, wejdźmy na wyższy poziom. Chciałbym, żeby ten traktat był właśnie wejściem na wyższy poziom” – dodał.

Mówiąc o terminie podpisania nowego traktatu, Duda podkreślił, że „w sensie historycznym, symbolicznym, byłoby to piękne, gdyby udało się to zrobić do stycznia 2023 roku”. To data 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

– „W którym oba nasze narody de facto walczyły przeciwko caratowi, chcąc zrzucić niewolę” – powiedział.

Odnosząc się do potrzeby stworzenia nowego traktatu, zaznaczył, że jesteśmy dzisiaj w „zupełnie nowej sytuacji”, która „tworzy pewien nowy obraz […], tworzy przede wszystkim pewną zupełnie nową perspektywę”. Nowy traktat, kontynuował Duda, miałby być „akceleratorem do realizacji tych nowych perspektyw i otwierających się w związku z nimi potencjalnie nowych możliwości.” Zełenski z kolei zadeklarował „wielkie zaufanie do polskiego narodu”.

– „Popieram inicjatywę pana prezydenta Andrzeja Dudy” – dodał.

Prezydent Ukrainy powiedział, że „Polska jest priorytetowym krajem dla Ukrainy” i kraje te mają „najlepsze relacje od wieków”.

Zełenski podkreślił także, że nowy traktat ma zacieśnić stosunki pomiędzy państwami.

– „Chcę, aby były traktaty między naszymi krajami, nie dlatego, żeby podpisać umowę dla umowy, ale po to, aby można było polepszyć nasze życie, zacieśnić nasze stosunki pomiędzy naszymi krajami i społeczeństwami” – powiedział.

Dodał, że najpierw „nasi specjaliści opracują teksty, a my później zaczniemy działania polityczne, aby uzgodnić różne szczegóły”.

Atak rakietowy w czasie przemówienia Andrzeja Dudy. Ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

EMS: od 2 do 5 treningów w Hush Studio EMS
EMS: od 2 do 5 treningów w Hush Studio EMS
143,20 zł
300,00 zł
Oferta zakończona!
EMS: od 2 do 5 treningów w Hush Studio EMS (do -55%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz