Home Kategorie News Pilne! Sytuacja Polski jest dramatyczna. Ten kraj zablokował nasze działania.
7.89K

Pilne! Sytuacja Polski jest dramatyczna. Ten kraj zablokował nasze działania.

Pilne! Sytuacja Polski jest dramatyczna. Ten kraj zablokował nasze działania.

Związek Sadowników RP poinformował, że kilkaset kontenerów z polskimi jabłkami oczekuje w porcie w Egipcie na odbiór przez importerów z Egiptu. Ci nie mają jednak jak zapłacić. Dlaczego?

Bank Centralny Egiptu blokuje im możliwość wymiany pieniędzy na obce waluty. Wolumen eksportu jabłek z Polski wyniósł w 2021 roku 921,9 tysięcy ton o wartości ponad 1,6 miliarda złotych. Jednak kierunki poprzedniego eksportu (Rosja, Białoruś etc.) musieliśmy zmienić ze względu na sytuacje na froncie.

– „W 2021 r. wyeksportowaliśmy na tamtejszy rynek niemal 160 tysięcy ton jabłek, czterokrotnie więcej niż w 2020 roku. Dobrą koniunkturę handlową pomiędzy naszymi państwami zatrzymała wojna na Ukrainie” – przekazał związek.

– „Egipt jest od lat jednym z największych na świecie importerem zbóż, głównie pszenicy, natomiast Ukraina to największy producent i eksporter zbóż oraz olejów spożywczych. Sytuacja ekonomiczna Egiptu, która jest niestabilna, doprowadziła do ograniczenia importu produktów, które nie są podstawową żywnością np. jabłek” – dodano.

Działania Egipskiego Banku są podyktowane chęcią zabezpieczenia możliwości zapłaty za import drożejącego zboża.

– „Od kilku tygodni docierają do naszej organizacji sygnały od polskich eksporterów, iż problemy z płatnościami za wysłany towar z każdym dniem się nawarstwiają. Obecnie sytuacja jest wręcz dramatyczna, bowiem kilkaset kontenerów z polskimi jabłkami oczekuje w porcie na odbiór ich przez egipskich importerów” – stwierdzono.

Rosjanie zajęli polskie gospodarstwo. Zabili pracowników.

Źródło: Salon24.pl

Pakiet wellness & spa dla 1-2 os.
Pakiet wellness & spa dla 1-2 os.
71,20 zł
270,00 zł
Oferta zakończona!
Pakiety spa dla 1 osoby (od 89 zł) lub 2 osób (od 129 zł) w Wellenss&Beauty Clinical w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz