Home Kategorie News Pod Kijowem wypełnia się pociąg ze zwłokami Rosjan. Kreml się po nie nie zgłasza.

Pod Kijowem wypełnia się pociąg ze zwłokami Rosjan. Kreml się po nie nie zgłasza.

Pod Kijowem wypełnia się pociąg ze zwłokami Rosjan. Kreml się po nie nie zgłasza.

Kilka tygodni po nieudanej próbie zajęcia ukraińskiej stolicy szczątki rosyjskich żołnierzy wciąż są odnajdywane w wioskach i wokół wiosek pod Kijowem – podaje w środę stacja BBC. Ukraińcy pakują zwłoki do specjalnych wagonów z chłodniami.

BBC opisuje to, co dzieje się we wsi Zawaliwka, gdzie psy zaczęły zajadle kopać w pewnym miejscu w lesie. Mieszkańcy poinformowali o tym władze, a przybyła ekipa po usunięciu wierzchniej warstwy ziemi odkryła płytko zakopane ciało mężczyzny, twarzą w dół z dziwnie poskręcanymi pod sobą nogami. Jego mundur wskazywał, że był to rosyjski żołnierz.

Z grobu w lesie zwłoki zostały przewiezione do pociągu-chłodni na obrzeżach Kijowa, który działa obecnie jako mobilna kostnica dla rosyjskich zabitych. Białe plastikowe worki są oznaczane numerami, a nie nazwiskami. Jak podaje stacji, w dniu, w którym byli tam reporterzy, w dwóch wagonach było ich co najmniej 137.

Ukraińcy starają się zidentyfikować zmarłych. Przy przywiezionym właśnie ciele zespół kryminalistyczny odnalazł dwie karty bankowe i odznaki rosyjskiej brygady strzelców zmotoryzowanych. Okazuje się, że zabity z Zawaliwki to młody, żonaty żołnierz z Syberii.

– „Przynajmniej ten ma szansę wrócić do domu” – mówi odpowiedzialny za ustalanie ich tożsamości.

Jak twierdzą Ukraińcy, Rosja jest zupełnie niezainteresowana odzyskaniem zwłok. BBC przywołuje hasło, którym Rosja dumnie się posługuje: „Nie porzucamy swoich” i które było też jednym z uzasadnień inwazji na Ukrainę.

– „Ciała, które znaleźliśmy, pokazują, że (Rosjanie – red.) traktują ludzi jak śmieci, jak mięso armatnie. Nie potrzebują swoich żołnierzy. Rzucają ich tutaj, wycofują się i zostawiają ciała” – powiedział BBC płk Wołodymyr Liamzin. Dodaje, że do tej pory udało się dokonać jednej wymiany.

– „Jesteśmy gotowi oddać ich wszystkich, chcemy, aby nasi polegli też wrócili. Pukamy do wszystkich drzwi, ale nie ma odpowiedzi, nie ma dialogu” – mówi.

Nie wiadomo, jak doszło do porzucenia młodego żołnierza w lesie. Lokalni mieszkańcy mówią, że w tym czasie ukrywali się w piwnicach przed ostrzałem. Przypuszcza się, że mężczyzna został ranny i zgubił się, gdy jego oddział zmuszony został do odwrotu. BBC dodaje, że podobnych przypadków jest o wiele więcej. Przy drodze prowadzącej z Zawaliwki do sąsiedniej miejscowości w marcu odkryto zwłoki 10 innych rosyjskich żołnierzy, których jednostka zgubiła się i wpadła w zasadzkę. Ich ciała również pozostawiono na miejscu.

Władimir Putin wydał dekret. Chodzi o terytorium Ukrainy.

Źródło: BBC

Masaż, zabieg kolagenowy i spa
Masaż, zabieg kolagenowy i spa
169,99 zł
350,00 zł
Oferta zakończona!
Masaż, zabieg na twarz z płatem kolagenowym i spa dłoni za 169,99 zł w salonie Mona Lisa (zamiast 350 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz