Home Kategorie News Część Polaków będzie zarabiać mniej. Rząd szykuje dużą reformę.
4.93K

Część Polaków będzie zarabiać mniej. Rząd szykuje dużą reformę.

Część Polaków będzie zarabiać mniej. Rząd szykuje dużą reformę.

Jednym z „kamieni milowych”, do których zobowiązany został rząd w procesie odblokowywania środków z Krajowego Planu Odbudowy jest pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Polacy zarabiający na kilku umowach zlecenie, będą musieli odprowadzić składki od każdej z nich.

Krajowy Plan Odbudowy ma być zatwierdzony w najbliższych dniach.

– „Porozumienie zawarto. Zostały zakończone negocjacje. Komisja Europejska zgodziła się na pewien kompromis polegający również na tym, że Polska zreformuje wymiar sprawiedliwości w jego zakresie dyscyplinarnym, a Komisja Europejska postara się nie ingerować tam, gdzie jej kompetencje nie sięgają i nie powinny sięgać” – poinformował rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Komisja Europejska zobowiązała Polskę do zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego oraz przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Nie były to jednak jedyne wymagania, na które zgodził się polski rząd. Jednym z warunków zaakceptowania KPO jest pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych.

W zawartym porozumieniu w sprawie KPO znalazł się zapis, który zobowiązuje rząd do oskładkowania umów cywilnoprawnych. Pieniądze do ZUS w każdym przypadku będą musiały oddawać osoby zatrudnione na umowie zlecenie.

– „Wejście w życie odpowiednich ustaw ograniczających segmentację rynku pracy i zwiększających ochronę socjalną wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych przez objęcie tych umów składkami na ubezpieczenia społeczne” – tak według informacji „Dziennika Gazety Prawnej” brzmi zapis zamieszczony w tekście porozumienia.

Prawie identyczny zapis znalazł się w Krajowym Programie Reform 2022/2023, według którego pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych miałoby obowiązywać od I kwartału 2023 roku.

– „Celem reformy jest ograniczenie segmentacji rynku pracy poprzez zwiększenie ochrony socjalnej wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, poprzez objęcie tych umów składkami na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od uzyskiwanych przychodów” – napisano w uzasadnieniu projektu ustawy.

Obecnie składki ZUS od umów cywilnoprawnych są obowiązkowe, gdy zlecenie jest dla zatrudnionego jedyną umową, czyli tytułem do ubezpieczeń. Jeśli pracujący jest zatrudniony na etacie, prowadzi działalność gospodarczą lub osiąga przychody z większej niż jednej umowy zlecenie, występuje zbieg tytułów do ubezpieczeń. Odprowadzanie składek od dodatkowych umów cywilnoprawnych jest w takich przypadkach dobrowolne.

Nowe przepisy mają to zmienić. Składki ZUS trzeba będzie płacić od każdego przychodu, również z dodatkowych usług cywilnoprawnych. Oznacza to konieczność zapłacenia 13,71% składek na ubezpieczenie społeczne od podstawy wymiaru składek z przychodów osiąganych dzięki dodatkowym umowom. W zamian za niższe wynagrodzenie netto pracujący otrzymają wyższe emerytury w przyszłości.

Według nieoficjalnych informacji „DGP”, przepisy o pełnym oskładkowaniu umów cywilnoprawnych miałyby wejść w życie z opóźnieniem, dopiero od 2024 roku. Możliwe, że przepisy w takim brzmieniu będą oznaczać oskładkowanie także drugiej formy umów cywilnoprawnych – umowy o dzieło.

Rosjanie rozlokowują rakiety Iskander blisko polskiej granicy. Generał ostrzega.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Colorland - fotoksiążka, różne formaty
Colorland - fotoksiążka, różne formaty
36,00 zł
Oferta zakończona!
Od 31,90 zł: fotoksiążka A4 (28, 40 i więcej stron) w wersji standard lub Lux z Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz