Home Kategorie News Polska przygotowuje się do kolejnej fali koronawirusa. Będzie szczepionka adaptowana.

Polska przygotowuje się do kolejnej fali koronawirusa. Będzie szczepionka adaptowana.

Polska przygotowuje się do kolejnej fali koronawirusa. Będzie szczepionka adaptowana.

– W okresie jesienno-zimowym należy spodziewać się fali zachorowań, ale z łagodniejszym przebiegiem choroby – wskazał w piątek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) Grzegorz Cessak.

– „Pandemia COVID-19 wciąż trwa” – powiedział na antenie Radia Plus Grzegorz Cessak. Szef URPL i polski przedstawiciel w Europejskiej Agencji Leków przypomniał, że pandemia nie została odwołana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

– „W Polsce jest stan zagrożenia epidemicznego. Pandemia jest, a fale zachorowań rosną i maleją. Szykujemy się na prawdopodobieństwo zachorowań jesienno-zimowych, ale myślę, że będą one niegroźne” – mówił.

Ekspert wyjaśnił, że patrząc na mutację Omikronu, widać, że są niepokojące, ale przebieg choroby jest łagodniejszy. Powiedział, że 99% zachorowań w Polsce i środkowej Europie to wariant BA.2.

– „Zbliża się fala zachorowań BA.4 i BA.5. Widzimy już znaczny wzrost w Portugalii, w tych wariantach, lecz przebieg jest łagodniejszy niż wariantów poprzednich” – powiedział.

Pytany o kolejne dawki przypominające szczepionek przeciw COVID-19 Cessak wskazał, że na podstawie wyników badań trwają przygotowania do dawki przypominającej dla ogółu populacji.

– „Mamy rekomendację z ubiegłego miesiąca, że osoby w wieku 80 plus i osoby immunoniekompetentne powinny mieć podaną drugą dawkę przypominającą. Czekamy na szczepionki adaptowane, multiwalentne, czyli szczepionki, które będą zawierać wariant Omikron, by zwiększyć skuteczność boostera” – powiedział szef URPL.

– „Dwóch producentów prawdopodobnie na przełomie września i października będzie miało zatwierdzone przez Europejską Agencje Leków dawkę przypominającą adaptowanej szczepionki” – dodał.

Wirus małpiej ospy w szczepionce na COVID-19? Wirusolog reaguje.

Źródło: PAP

Apple Music: do 3 miesięcy za darmo
Apple Music: do 3 miesięcy za darmo
0,00 zł
29,99 zł
Oferta zakończona!
Bezpłatna trzymiesięczna subskrypcja Apple Music — rodzinna lub indywidualna

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz