Home Kategorie News PILNE! Aż 21-dniowa kwarantanna. Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe przepisy.

PILNE! Aż 21-dniowa kwarantanna. Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe przepisy.

PILNE! Aż 21-dniowa kwarantanna. Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe przepisy.

Resort zdrowia wprowadza nowe przepisy dotyczące wirusa małpiej ospy. Rozporządzenia dotyczą m.in. zgłaszania przypadków zakażenia, kwarantanny i hospitalizacji osób z podejrzeniem lub chorych na tę chorobę.

Adam Niedzielski podpisał 3 rozporządzenia w reakcji na przypadku małpiej ospy w Europie. Chodzi o: rozporządzenie w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej, nowelizację rozporządzenia w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu oraz nowelizację rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji.

W pierwszym z rozporządzeń minister zdrowia ogłosił, że małpia ospa oraz zakażenia wirusem tej choroby zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Drugie rozporządzenia nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza lub felczera przypadków podejrzenia lub rozpoznania tej choroby albo zgony z jej powodu do właściwego inspektora sanitarnego. Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie i potwierdzić na papierze lub elektronicznie.

Trzecie z rozporządzeń wprowadza obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na małpią ospę. Wprowadza też obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej. Obowiązkowa kwarantanna w przypadku ospy małpiej ma wynosić 21 dni od dnia następującego po ostatnim dni narażenia albo styczności.

W uzasadnieniu wskazano, że małpia ospa nigdy nie występowała na terenie Polski, stąd nie była wymieniana w wykazie chorób zakaźnych i zakażeń, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2009 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Pokazała rekordowe ceny truskawek, bobu i czereśni. „Wariactwo”.

Źródło: PAP

Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny
Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny
220,00 zł
550,00 zł
Oferta zakończona!
Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny w firmie BeautyLab Studio Urody

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz