Home Kategorie News Inflacja wystrzeliła. Jest jeszcze gorzej, niż przewidywano.
3.00K

Inflacja wystrzeliła. Jest jeszcze gorzej, niż przewidywano.

Inflacja wystrzeliła. Jest jeszcze gorzej, niż przewidywano.

Inflacja CPI w maju wyniosła rok do roku 13,9% – wynika z szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Inflacja pobiła kolejny rekord. Jak podaje GUS, w maju wynosiła 13,9% rok do roku. W kwietniu wyliczany w ten sam sposób wskaźnik tempa wzrostu cen wynosił 12,4%.

W ostatnich miesiącach szybki szacunek GUS był zazwyczaj niższy, niż ostateczna wartość wskaźnika. Może się więc okazać, że tempo wzrostu cen wyniesie 14%. Odczyt w kwietniu wzrósł w stosunku do szybkiego szacunku właśnie o 0,1 punktu procentowego.

Jak wynika z danych GUS, ceny paliw wzrosły w ciągu roku o 35,4% i stały się wyższe o 5%, niż w kwietniu.

Ceny nośników energii według szybkiego szacunku GUS wzrosły w ciągu roku o 31,4%. W stosunku do kwietnia 2022 były wyższe o 3,4%.

Ceny żywności również wzrosły, ale w porównaniu do paliw i nośników energii w zauważalnie niższym tempie. Za produkty żywnościowe w skali roku płacimy o 13,5% więcej, a w stosunku do kwietnia ceny wzrosły o 1,3%.

Kolejny wzrost wskaźnika inflacji oznacza zapewne, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. To odbije się na wysokości spłacanych rat kredytów hipotecznych.

ZUS alarmuje! Można stracić 2000 złotych.

Piękna skóra - 2 lokalizacje
Piękna skóra -  2 lokalizacje
39,99 zł
Oferta zakończona!
Odmładzanie, oczyszczanie skóry lub leczenie trądziku i więcej od 39,99 zł w Miracle Med - 2 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz