Home Kategorie News Pilne! To najwyższa podwyżka stóp procentowych w historii.

Pilne! To najwyższa podwyżka stóp procentowych w historii.

Pilne! To najwyższa podwyżka stóp procentowych w historii.

W obliczu przyspieszającej i najwyższej od dekad inflacji władze Europejskiego Banku Centralnego podniosły stopy procentowe najmocniej od 20 lat istnienia Unii Walutowej.

Rada Prezesów podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych EBC o 75 pb. Po raz pierwszy doszło do aż takiej podwyżki w historii tego banku.

Należy zauważyć, że od 14 września stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wzrośnie do 1,25 proc., stopa kredytu w banku centralnym: do 1,5 proc., a stopa depozytu: do 0,75 proc.

– „Ten istotny krok przybliża przejście od obecnego poziomu stóp procentowych o wysoce łagodzącym oddziaływaniu do poziomów, które zapewnią, aby inflacja wkrótce powróciła do przyjętego przez EBC celu wynoszącego 2% w średnim okresie” – wytłumaczono w komunikacie, który pojawił się podczas czwartkowego posiedzenia.

– „Opierając się na aktualnej ocenie, Rada Prezesów przewiduje, że na następnych kilku posiedzeniach będzie dalej podnosić stopy procentowe, co ma osłabić popyt i chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych. Rada Prezesów będzie regularnie poddawać przyjęty kierunek polityki pieniężnej ponownej ocenie w świetle napływających informacji i zmieniających się perspektyw inflacji. Przyszłe decyzje Rady w sprawie podstawowych stóp procentowych nadal będą zależeć od danych i zapadać z posiedzenia na posiedzenie” – dodano.

PILNE! Polacy dostaniecie nawet do 4000 PLN od rządu.

Źródło: bankier.pl

Fotobrazy: różne formaty
Fotobrazy: różne formaty
20,00 zł
Oferta zakończona!
Od 18,90 zł: fotoobraz na płótnie z Twoim zdjęciem (formaty 30x40, 40x60 i więcej) z Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz