Home Kategorie Tusk skrytykował Niemców. Mocne słowa padły w obecności kanclerza Scholza.

Tusk skrytykował Niemców. Mocne słowa padły w obecności kanclerza Scholza.

Tusk skrytykował Niemców. Mocne słowa padły w obecności kanclerza Scholza.

– Ukraina ma szansę wygrać wojnę, ale wymaga to zdecydowanie większego wsparcia ze strony największych i najbogatszych państw, takich jak Niemcy, chodzi tu o dostawy ciężkiej broni – powiedział w Poczdamie lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk w Poczdamie mówił w trakcie uroczystości rozdania nagród M100 Media Award i wygłosił przemówienie na cześć Ukrainy. Lider PO powiedział, że „jako Polak, przyjaciel i sojusznik Ukrainy od pierwszych dni jej niepodległości, jako zdeklarowany Europejczyk i człowiek Zachodu w sensie politycznych wartości ma dziś obowiązek i prawo mówić głośno i jednoznacznie o heroicznej walce Ukrainy, o zbrodniach Rosji popełnianych każdego dnia tej wojny, o postawie Europy i znaczeniu tej wojny dla przyszłości nas wszystkich”.

Tusk stwierdził, że Ukraina ma szansę wygrać tę wojnę.

– „Ale wymaga to zdecydowanie większego wsparcia ze strony Europy, a w szczególności największych i najbogatszych państw, takich jak Niemcy” – powiedział.

– „I nie chodzi tu o wsparcie symboliczne, o gorące słowa, nagrody, wyróżnienia, ale o broń, o amunicję, samoloty, czołgi. Nie ma żadnego, podkreślam żadnego powodu, aby w pomoc Ukrainie takie państwa jak Niemcy, Francja czy Włochy angażowały się mniej niż Stany Zjednoczone, Polska czy państwa bałtyckie” – powiedział Tusk.

Tusk mówił też, że w kwestii wojny na Ukrainie, dawno nie było aż tak czarno-białego konfliktu.

– „Wiadomo, kto jest katem, a kto ofiarą, a próby relatywizowania tej kwestii wydają się prawdę mówiąc obrzydliwe. Politycy europejscy na całym kontynencie, także tu w Berlinie, którzy szukają jakiejś symetrii, jakichś historycznych i ekonomicznych uzasadnień dla bezczynności czy neutralności, powinni mieć świadomość, że gdyby pomoc ze strony wszystkich krajów Zachodu, a mówię szczególnie o dostawach broni, była szybsza i większa, to na Ukrainie nie zginęłoby tyle dzieci, tyle kobiet nie byłoby zgwałconych i zamordowanych” – powiedział Tusk.

– „Mówmy o natychmiastowym zwiększeniu dostaw broni, w tym broni ciężkiej dla Ukrainy. O gwarancjach politycznych dla pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej, najszybciej, jak to możliwe po zakończeniu wojny. Wróćmy do kwestii członkostwa Ukrainy w NATO i realnych gwarancjach dla Kijowa na przyszłość” – powiedział Tusk.

Dodał też, „jeśli poczucie winy i odpowiedzialności za II wojnę (światową) ma dziś Niemców do czegoś zobowiązywać, to przede wszystkim do jednoznacznego i pełnego zaangażowania się po stronie Ukrainy w walce z agresorem i do poważnego i uczciwego podejścia w kwestii zadośćuczynienia strat narodom, które zapłaciły największą cenę za szaleństwa nazizmu”. Zaznaczył, że mówi te słowa jako polityk od lat zaangażowany w proces pojednania polsko-niemieckiego i w proces budowy wspólnej Europy.

Źródło: PAP

Jackowski zobaczył, co stanie się z Polską. To czeka nas jesienią i zimą.

Lipoliza iniekcyjna
Lipoliza iniekcyjna
98,40 zł
250,00 zł
Oferta zakończona!
Lipoliza iniekcyjna w firmie Kosmetologia estetyczna i Akademia Mesobelle

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz