Home Kategorie News PILNE! Szokująca decyzja UE. Zablokowanie funduszy unijnych: ostatnie ostrzeżenie dla Polski. To pierwszy taki przypadek w historii UE.

PILNE! Szokująca decyzja UE. Zablokowanie funduszy unijnych: ostatnie ostrzeżenie dla Polski. To pierwszy taki przypadek w historii UE.

PILNE! Szokująca decyzja UE. Zablokowanie funduszy unijnych: ostatnie ostrzeżenie dla Polski. To pierwszy taki przypadek w historii UE.

Komisja Europejska zaproponowała dzisiaj zablokowanie 65 proc. funduszy przyznanych Węgrom w ramach trzech programów UE. Chodzi o przestrzeganie zasad praworządności.

Warto zauważyć, że jest to pierwszy taki przypadek w historii UE, od kiedy ustanowiony został dwa lata temu mechanizm warunkowości, który ma chronić budżet wspólnoty przed korupcją. Jest to też, ostrzeżenie dla nas, dla Polaków.

– „Dzisiejsza decyzja jest wyraźnym dowodem na to, że Komisja jest zdecydowana chronić budżet UE i wykorzystać wszystkie narzędzia, jakimi dysponujemy, aby zapewnić realizację tego ważnego celu” – powiedział komisarz ds. budżetu Johannes Hahn.

Solą niezgody między UE a Węgrami jest korupcja i łamanie zasad praworządności.

Komisja poinformowała, że proponuje „zawieszenie 65% zobowiązań dla trzech programów operacyjnych w ramach polityki spójności”, a także „zakaz podejmowania zobowiązań prawnych” z węgierskimi funduszami zaufania publicznego. O jakiej kwocie pieniężnej jednak mówimy? 7,5 miliarda euro co stanowi blisko 5% PKB Węgier.

Głównych obszarów niezadowolenia europosłów jest naprawdę wiele, chodzi tu o funkcjonowanie systemu konstytucyjnego i wyborczego, niezależność sądownictwa, korupcja i konflikty interesów oraz wolność słowa, w tym pluralizm mediów, wolność akademicka, przykłady można mnożyć.

Jest to również ostrzeżenie dla Polski, że UE nie pozwoli na dalsze łamanie reguł praworządności. Miejmy się na baczności.

PILNE! Szykuje się kolejna wojna.

Źródło:  salon24.pl

Fotokalendarz: różne formaty
Fotokalendarz: różne formaty
23,90 zł
Oferta zakończona!
Fotokalendarz A3, A4 lub XL od 23,90 zł w Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz