Home Kategorie Porady Chcesz płacić mniej za prąd? Oto, co musisz zrobić.
4.90K

Chcesz płacić mniej za prąd? Oto, co musisz zrobić.

Chcesz płacić mniej za prąd? Oto, co musisz zrobić.

Prąd będzie coraz droższy i raczej nie powinniśmy się spodziewać obniżek cen w przyszłym roku. Przez to rząd chce zachęcić mieszkańców Polski do oszczędzania, ustalając limity, w ramach których energia elektryczna będzie tańsza.

W obecnym roku ceny prądu wzrosły nawet o 300% w porównaniu do poprzedniego roku. Według najnowszych informacji, będzie tylko gorzej. Kryzys energetyczny jest faktem, a kraje Europy próbują walczyć z nim na różne sposoby. Najczęściej wskazuje się plany oszczędzenia energii, które mają gwarantować, że prądu i gazu nie zabraknie w zimie. Najnowsze doniesienia twierdzą, że podobnie ma być w naszym kraju. Polski rząd woli jednak zachęcać do oszczędności, a nie je nakazywać. Dziennik „Fakt” informuje, że najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem u nas ma być wprowadzenie limitów.

Gospodarstwa domowe, w których roczne zużycie prądu nie przekroczyłoby 2MWh, miałyby stałą cenę. Jeśli udałoby się im obniżyć pobór o co najmniej 10%, będzie można liczyć na specjalny upust w rachunku za energię. Po przekroczeniu tego poziomu opłata miałaby wzrosnąć. 2 MWh to typowa wartość dla 3-osobowego gospodarstwa. Wyliczenia te mogą się jednak różnić ze względu chociażby na to, jak duże jest mieszkanie lub dom oraz do czego wykorzystuje się prąd.

Limit ma zachęcić nas do oszczędzania energii elektrycznej. W tym wypadku mamy jednak sporo możliwości. Wiele osób nie wie, ile energii jest marnowane codziennie w ich domach. Ważne jest wyrobienie sobie odpowiednich nawyków, które przyniosą pozytywne efekty. Co można zrobić?

Wyłączaj światło i używaj żarówek energooszczędnych

Większość obecnych na rynku żarówek to urządzenia energooszczędne, ale cały czas da się znaleźć starsze modele, które pobierają znacznie więcej prądu. Warto też wyrobić sobie nawyk wyłączania światła w pomieszczeniach, gdzie nie przebywamy. Mowa tutaj w szczególności o kuchni czy pokoju dziennym, gdzie najczęściej pozostawia się zapalone światło.

Wyłączaj urządzenia z kontaktu

Jeśli nie chcecie korzystać z inteligentnych gniazdek, należy samodzielnie odpinać nieużywany sprzęt z kontaktu. Sprzęty elektryczne często pobierają niewielkie ilości prądu przez cały czas, co jest wymagane chociażby do utrzymania funkcji szybkiego rozruchu w telewizorach. To wpływa na ogólny pobór prądu, który może być zaskakująco duży.

Pracuj przy świetle dziennym

To jeden z najłatwiejszych sposobów, który jest też wyjątkowo efektywny. Należy tak zorganizować przestrzeń w mieszkaniu, aby w pełni korzystać ze światła dziennego. Im więcej światła dociera do pomieszczeń, tym rzadziej musimy włączać sztuczne światło. Warto, pracując przy komputerze, przysunąć biurko do okna oraz wykonywać najważniejsze prace w ciągu dnia, a nie wieczorem.

Zainwestuj w inteligentne gniazdka

Inteligentne gniazdka to dobry sposób na monitorowanie i kontrolowanie rachunków. Mamy wtedy szybki dostęp do danych o poborze prądu oraz możemy sterować tym, czy i kiedy prąd będzie zasilać podłączone urządzenia.

Uruchamiaj pralkę i zmywarkę, gdy są pełne

Sprzęty AGD pobierają mnóstwo energii i częste uruchamianie pralki i zmywarki ma wpływ nie tylko na rachunek za prąd, ale i wodę. Dlatego też warto uruchamiać je tylko wtedy, gdy są zapełnione. W obu przypadkach warto korzystać też z programów ECO. Im niższa temperatura prania czy zmywania, tym mniej energii zużyjemy.

Korzystaj z pokrywki przy gotowaniu

Korzystanie z pokrywki przyspiesza gotowanie. Energia cieplna nie jest wtedy tak szybko oddawana do otoczenia. Ta rada jest ważna zarówno w przypadku płyty indukcyjnej, jak i zwykłej kuchenki gazowej.

Rozważnie korzystaj z lodówki

Nie powinniśmy zostawiać lodówki otwartej, nawet na stosunkowo krótki czas, bo wzrost temperatury wymusi rozpoczęcie schładzania. Co więcej, nie powinniśmy też wypełniać jej wnętrza po brzegi – im więcej jedzenia w lodówce, tym jego ochłodzenie trwa dłużej. Lodówka powinna też być ustawiona jak najdalej od źródeł ciepła. Nie należy do niej wkładać ciepłych potraw, bo ich schłodzenie trwa dłużej.

Nie otwieraj zbyt często piekarnika podczas pieczenia

Piekarnik zużywa mnóstwo energii, aby nagrzać powietrze w swoim wnętrzu. Jeśli zbyt często będziemy otwierać go w trakcie pieczenia, termostat cały czas będzie próbować przywrócić konkretną temperaturę. To wpłynie na pobór prądu i wydłuży pieczenie.

Zmień zewnętrzne oświetlenie domu na energooszczędne

Wiele osób używa zewnętrznego oświetlenia, ale często stosuje przestarzałe konstrukcje, świecące cały czas. Warto zainwestować w modele włączające się na ruch albo takie, wyposażone w panele solarne, dzięki którym to słońce zapewni prąd do oświetlenia np. naszego ogrodu.

Gotuj w czajniku elektrycznym tyle wody, ile potrzebujesz

Czajnik elektryczny odpowiada za 6% ogólnego poboru prądu w gospodarstwie domowym. Wiele osób nie umie z niego jednak poprawnie korzystać, zagotowując za dużo wody, której później nie wykorzystuje.

Obniż temperaturę w mieszkaniu

Wiele osób przegrzewa swoje mieszkania i często też stosuje jedną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. To błąd, bo cierpią na tym nasze portfele i zdrowie. Wystarczy wspomnieć, że idealną temperaturą do spania w sypialni jest ok. 18 stopni.

Wymień sprzęty na mniej prądożerne

Wielu z nas cały czas korzysta ze starych urządzeń AGD, które są o wiele mniej efektywne energetycznie w porównaniu do nowszych. Różnice poboru prądu potrafią być naprawdę ogromne w tym przypadku.

Prasuj za jednym razem co najmniej kilka ubrań

Rozgrzanie żelazka, by wyprasować jedno czy dwa ubrania nie jest najlepszym pomysłem. Pobór energii podczas takiego procesu jest bowiem duży. Dobrze więc jednorazowo wyprasować co najmniej kilka ubrań, by nie musieć korzystać z urządzenia ponownie w krótki czasie.

Wybierz odpowiednią taryfę

Sprzedawcy energii elektrycznej oferują kilka różnych taryf, w ramach których cena może różnić się zależnie od pory dnia. Warto więc dostosować taryfę do swojego cyklu życia i wykonywać prace wymagające sporo prądu, gdy ten jest najtańszy.

Zainwestuj w fotowoltaikę

Jeśli zużywamy sporo energii, to dobrym pomysłem może być zainwestowanie w odnawialne źródła energii, takie jak choćby panele fotowoltaiczne. Zredukują one koszty, jakie będziemy musieli ponosić, zużywając prąd.

Źródło: Fakt, Onet

PILNE! Szokująca decyzja UE. Zablokowanie funduszy unijnych: ostatnie ostrzeżenie dla Polski. To pierwszy taki przypadek w historii UE.

Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny
399,00 zł
Oferta zakończona!
Rezonans magnetyczny głowy za 399 zł i więcej opcji w gabinetach TOMMA Diagnostyka Obrazowa – 21 lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz