Home Kategorie News „Natężenie deszczu, jakiego wcześniej nie widziano”. Supertajfun uderzył z pełną mocą.

„Natężenie deszczu, jakiego wcześniej nie widziano”. Supertajfun uderzył z pełną mocą.

„Natężenie deszczu, jakiego wcześniej nie widziano”. Supertajfun uderzył z pełną mocą.

Ogromny tajfun „Nanmadol” uderzył w niedzielę w wybrzeże Japonii. Władze kraju zaleciły milionom obywateli szukanie schronienia.

Supertajfun „Nanmadol” uderzył w Japonię 18 września. Lokalna agencja meteorologiczna poinformowała, że „oko tajfunu uderzyło w pobliżu miasta Kagoszima ok. 19:00 czasu lokalnego”. Sprecyzowano, że wiatr osiągał nawet 234 km/h, a w niektórych rejonach wyspy Kiusiu spadło już 500 mm deszczu.

Służby wydały specjalne ostrzeżenia dla prefektur Kagoszima i Mizayaki na południu Kiusiu, gdzie co najmniej 20 tys. osób przygotowało się do spędzenia nocy w schroniskach. Poinformowano, że ponad 7 mln ludzi zostało wezwanych do szukania noclegów w schroniskach lub ukrycia się w solidnych budynkach.

– „Proszę trzymać się z dala od niebezpiecznych miejsc i ewakuować się, jeśli wyczujecie jakiekolwiek niebezpieczeństwo” – napisał na Twitterze premier Fumio Kishida po posiedzenia gabinetu.

– „Ewakuacja w nocy będzie niebezpieczna. Udajcie się w bezpieczne miejsce, gdy jest jeszcze dzień” – dodał.

JMA ostrzegła, że region może stanąć w obliczu „bezprecedensowego” zagrożenia ze strony silnych wiatrów, ogromnych fal i ulewnych deszczów.

– „Na terenach dotkniętych burzą padają deszcze o natężeniu, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – powiedział Hiro Kato, dyrektor Centrum Monitorowania i Ostrzegania Pogody w JMA.

– „Szczególnie na obszarach objętych ostrzeżeniem przed osuwiskami jest niezwykle prawdopodobne, że jakiś rodzaj osuwiska już występuje” – dodał.

W niedzielę niemal 200 tys. domów było pozbawionych prądu. Odwołano połączenia kolejowe, loty i przeprawy promowe. Zamkniętych jest wiele sklepów. Przewiduje się, że po uderzeniu w Kiusiu burza zacznie zmierzać na wschód i przejdzie nad wyspą Honsiu, po czym skieruje się nad Ocean Spokojny.

– „Istnieje ryzyko bezprecedensowych sztormów, wysokich fal, powodzi i rekordowych opadów deszczu” – mówił w sobotę Ryuta Kurora, szef służby prognoz w JMA.

Dodał, że „Nanmadol” może być gorszy niż tajfun „Jebi” w 2018 r., który zabił 14 osób, i tajfun „Hagibis”, który w 2019 r. spowodował powszechne przerwy w dostawie prądu.

Źródło: PAP

Rosjanie ostrzelali brygadę ewakuującą pacjentów szpitala. Nie żyje czterech medyków.

Do 50% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w DermoMedica
Do 50% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w DermoMedica
149,00 zł
300,00 zł
4 dni
do końca oferty!
Do 50% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w DermoMedica

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz