Home Kategorie Życie UWAGA! Ogromne oszustwa przy zakupie węgla. Służby biją na alarm.

UWAGA! Ogromne oszustwa przy zakupie węgla. Służby biją na alarm.

UWAGA! Ogromne oszustwa przy zakupie węgla. Służby biją na alarm.

W ostatnich dniach troje mieszkańców Sądecczyzny zostało oszukanych przy próbie zakupu opału na zimę. Policja wystosowała apel o zachowanie ostrożności i rozsądne postępowanie w sieci.

Policjanci zauważają, że przestępcy wymyślają coraz to kolejne sposoby na łatwy zarobek. Obecnie starają się wykorzystać ciężką sytuację związaną z brakami węgla. Oszuści właśnie dzięki temu oszukali kilku mieszkańców Sądecczyzny.

– „W ostatnim czasie do Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz jednostek podległych zgłosiła się trójka mieszkańców Sądecczyzny oszukanych przy zakupie opału. Jednego z mężczyzn zainteresowała oferta sprzedaży ekogroszku zamieszczona na stronie internetowej firmy zajmującej się zbytem opału. Mieszkaniec gminy Krynica-Zdrój wpłacił ponad 5 tysięcy złotych na wskazane konto za 2 tony surowca, a kiedy kilka dni później chciał sprawdzić status zamówienia, okazało się, że strona firmy już nie istnieje” – podkreślono na policja.pl.

Mieszkanka gminy Chełmiec również została oszukana przy zakupie opału.

– „Na platformie ogłoszeniowej popularnego portalu społecznościowego zamówiła 15 ton węgla, za który miała zapłacić przy odbiorze. Na wskazane konto wpłaciła natomiast 1500 złotych na pokrycie kosztów transportu, który miał być zrealizowany do 2 tygodni. Kiedy w międzyczasie chciała ponownie odszukać ogłoszenie, okazało się, że jest już nieaktywne, podobnie, jak numer telefonu, na który dzwoniła. W bardzo podobny sposób został oszukany grybowianin, który także w mediach społecznościowych znalazł atrakcyjną ofertę dotyczącą sprzedaży węgla. Mimo przelania zaliczki w wysokości 1950 złotych na wskazany rachunek bankowy, mężczyzna nie otrzymał zamówionego towaru, a kontakt ze sprzedającym się urwał” – zrelacjonowali mundurowi.

– „Kiedy mieszkańcy Sądecczyzny zorientowali się, że zostali oszukani, natychmiast poinformowali sądeckich policjantów. Teraz funkcjonariusze pracują nad ustaleniem okoliczności i sprawców tych przestępstw. Jednocześnie apelują o zachowanie należytej ostrożności i ograniczone zaufanie, a także radzą, jak nie dać się oszukać w podobny sposób” – możemy przeczytać w policyjnym komunikacie.

Funkcjonariusze podpowiadają też, o czym należy pamiętać, aby nie dać się oszukać.

  • nie warto wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach internetowych. Część z nich jest tworzona przez oszustów chcących w szybki sposób wzbogacić się naszym kosztem;
  • należy dokładnie sprawdzić ofertę i wiarygodność firmy, przeczytać opinie, sprawdzić oficjalną stronę internetową, skontaktować się z pracownikiem;
  • mocno zaniżona cena w stosunku do ceny regularnej może sugerować, że to oszustwo;
  • oszuści tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. Należy dokładnie przyglądnąć się adresowi strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy, mimo że strona łudząco przypomina oficjalną stronę. Najlepiej samodzielnie wpisać adres w oknie przeglądarki, ponieważ w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające firmy;
  • opłacając zamówienie najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne (na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https” oraz symbol zamkniętej kłódki);
  • nie należy odpowiadać również na tzw. super oferty przesyłane SMS-em lub e-mailem. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy znajdujących się w takich wiadomościach linków, nie pobierajmy też załączników.
  • warto przechowywać całą korespondencję ze sprzedawcą, ponieważ w razie oszustwa będzie dowodem w sprawie.

Źródło: policja.pl

Powstanie kolejny dodatek? Rząd chce dać Polakom po 1000 zł.

Odchudzający masaż BOA
Odchudzający masaż BOA
49,99 zł
72,00 zł
Oferta zakończona!
Masaż BOA – drenaż limfatyczny od 49,99 zł w Vitalift (do -47%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz