Home Kategorie Życie UWAGA! Unia Europejska zdelegalizuje twój telewizor.
5.66K

UWAGA! Unia Europejska zdelegalizuje twój telewizor.

UWAGA! Unia Europejska zdelegalizuje twój telewizor.

Telewizory mogą niedługo zniknąć z polskich sklepów. Mowa o tych najnowocześniejszych 8K i MicroLED, ale też dużej części modeli 4K i HD. Dlaczego?

Związek Cyfrowa Polska informuje, że producenci telewizorów będą musieli zmierzyć się z ogromnym problemem. Rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące ekologicznego projektowania wyświetlaczy elektronicznych ma bowiem spowodować, że zatrzymany zostanie rozwój nowoczesnej technologii 8K i MicroLED. Uderzy to też w cały rynek RTV.

– „Sprawa dotyczy wymogów tzw. ekoprojektu dla wyświetlaczy elektronicznych. Prezentowane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej limity zużycia energii dla wyświetlaczy elektronicznych o rozdzielczości 8K i MicroLED są nieadekwatne do sytuacji rynkowej. Producenci telewizorów tego typu nie będą w stanie dostosować się do ustalonych limitów” – wyjaśnia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Jak wyjaśnia Związek Cyfrowa Polska, źródłem prawnych problemów jest to, że unijne wymogi dla ekranów 8K opierają się na ambitnych założeniach z lat 2014-17, gdy ta technologia powstawała. Tymczasem wyświetlacze 8K weszły na rynek pod koniec 2018 roku, a MicroLED dopiero w 2022. W efekcie wymagania stawiane przez Unię są niedostosowane do faktycznego poziomu rozwoju technologii.

Unijne przepisy mają wejść w życie 1 marca 2023 roku. Jak twierdzi Związek Cyfrowa Polska, oznacza to, że w przyszłym roku najnowocześniejsze telewizory 8K znikną z półek.

To odbije się na całym rynku telewizorów. Szacuje się, że ze sklepów wycofać będzie trzeba dodatkowo nawet 70% modeli 4K oraz 50% modeli HD. Przepisy uderzą szczególnie w podstawowe, najtańsze modele, które zużywają więcej energii.

Eksperci wystosowali w tej sprawie pismo do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy.

– „Zwracamy się z prośbą o interwencję Pana Ministra w tej sprawie na forum europejskim w celu przeprowadzenia przez Komisję Europejską rzetelnego przeglądu rynku oraz urealnienia limitów EEI dla wyświetlaczy 8K i MicroLED” – pisze Związek Cyfrowa Polska.

Związek apeluje o odroczenie wejścia w życie nowych regulacji do czasu zakończenia wymaganego przeglądu i rewizji przepisów.

Źródło: Związek Cyfrowa Polska

Będzie 500 plus dla małżeństw? Projekt trafił do Sejmu.

Pakiet wellness & spa dla 1-2 os.
Pakiet wellness & spa dla 1-2 os.
71,20 zł
270,00 zł
Oferta zakończona!
Pakiety spa dla 1 osoby (od 89 zł) lub 2 osób (od 129 zł) w Wellenss&Beauty Clinical w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz