Home Kategorie News Ogromne protesty w Rosji. Ludzie protestują przeciwko częściowej mobilizacji.
2.04K

Ogromne protesty w Rosji. Ludzie protestują przeciwko częściowej mobilizacji.

Ogromne protesty w Rosji. Ludzie protestują przeciwko częściowej mobilizacji.

W największych miastach Rosji wybuchły spontaniczne protesty przeciwko częściowej mobilizacji, którą ogłosił Kreml. Do tej pory zatrzymano ok. 200 protestujących. Demonstracje odbyły się w Moskwie, Sankt Petersburgu, Jekaterynburgu czy Ufie.

Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację jako odpowiedź na sytuację na froncie. Powołanych do wojska ma być ok. 300 tys. rezerwistów z doświadczeniem wojskowym. To wywołało emocjonalną reakcję wśród wielu Rosjan, szczególnie w mediach społecznościowych.

Najodważniejsi swój sprzeciw wyrazili też w spontanicznych protestach. Według mediów demonstracje zorganizowano w Moskwie, Sankt Petersburgu, Jekaterynburgu czy Ufie.

Organizacja OWD-Info podała, że zatrzymano około 200 osób. Protesty, nawet niewielkie, zostały gwałtownie przerwane przez brutalną reakcję funkcjonariuszy OMON-u, specjalnej rosyjskiej formacji do tłumienia protestów. Według AFP liczba zatrzymanych w 20 miastach wzrosła do 260.

Rosyjski urząd Roskomnadzor zapowiedział, że działające w Rosji media będą blokowane za „dyskredytowanie mobilizacji” – pisze w środę portal Radia Swoboda. Informując o mobilizacji, media powinny powoływać się tylko na oficjalne źródła – zaznaczono. Roskomnadzor, państwowy regulator mediów i internetu, zagroził, że media będą blokowane za rozpowszechnianie informacji o mobilizacji, które pochodzą spoza oficjalnych źródeł – podaje Radio Swoboda.

Prokuratura ostrzega przed wzywaniem w internecie do udziału w „nieuzgodnionych (z władzami) akcjach publicznych w Moskwie” oraz do podejmowania „innych nielegalnych działań” – pisze niezależny portal Meduza.
Jak dodano, za „rozpowszechnianie podobnych materiałów” w internecie, angażowanie nastolatków w nielegalną działalność oraz organizację nielegalnych akcji i udział w nich przewidziana jest odpowiedzialność administracyjna lub karna, w tym „w postaci pozbawienia wolności do 15 lat”.

Źródło: PAP

UWAGA ‼ Wkrótce zawyją syreny alarmowe i będzie słychać strzały. Policja ostrzega.

Wieloetapowe oczyszczanie twarzy
Wieloetapowe oczyszczanie twarzy
63,99 zł
79,99 zł
Oferta zakończona!
12-etapowa pielęgnacja twarzy za 69,99 zł i więcej opcji w Salonie Urody Glamour

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz