Home Kategorie Jedzenie Eksperci biją na alarm. Niedługo tego produktu może zabraknąć na półkach.

Eksperci biją na alarm. Niedługo tego produktu może zabraknąć na półkach.

Eksperci biją na alarm. Niedługo tego produktu może zabraknąć na półkach.

Pojawiły się obawy, że w sklepach niedługo może zabraknąć makaronu. W rozmowie z Portalem Spożywczym prezes Polskiej Izby Makaronu Marek Dąbrowski twierdzi, że niepokoi się o dostępność produktu.

Marek Dąbrowski mówi, że największym wyzwaniem dla producentów makaronu jest na ten moment nieprzewidywalność sytuacji na rynku. Wywołana jest przez „wysoką inflację, brak regulacji w zakresie cen energii i gazu na przyszłe okresy, wzrost cen wszystkich komponentów do produkcji”.

– „Wśród producentów panuje nerwowa atmosfera, planują produkcję w krótkich okresach, np. miesięcznych i tracą wiarę w przyszłość. Przy tak gwałtownych zmianach cen podstawowych surowców bardzo trudno jest prowadzić biznes, w tym makaronowy” – spostrzegł prezes Polskiej Izby Makaronu Marek Dąbrowski w rozmowie z Portalem Spożywczym.

Dąbrowski powiedział też, że obecna sytuacja geopolityczna doprowadza do tego, że nie jest możliwe zawieranie dłuższych kontraktów niż trzymiesięczne.

– „Biznes to nie wróżby. Kto kieruje się racjonalnością, nie może na bazie dzisiejszej wiedzy deklarować cen swoich wyrobów na dłużej niż kwartał” – kontynuował.

Dąbrowski boi się o to, co będzie dalej z makaronem. Zwiastuje też ciężkie negocjacje producentów makaronu.

– „Wzrost cen wszystkich komponentów kosztów może być bardzo duży. Producenci makaronu stają znowu przed trudnym i nierównym procesem negocjacji nowych kontraktów na przyszły sezon. Wierzymy, że po partnersku – wspólnie producenci i handel – uporamy się z problemami generowanymi przez inflację” – zaznaczył.

Dąbrowski zdradził, że został skierowany specjalny apel do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Polska Izba Makaronu wraz z Polskim Związkiem Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego oczekują podjęcia dialogu dotyczącego wyzwań dla branży makaronowej i młynarskiej.

Źródło: Portal Spożywczy

Banki będą musiały zwracać pieniądze. Ile można dostać?

Dieta online i opieka dietetyka
Dieta online i opieka dietetyka
29,00 zł
39,00 zł
Oferta zakończona!
Wygodna dieta online i pełna opieka dietetyka: pakiet na 1 miesiąc za 29 zł i więcej z Peater (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz