Home Kategorie Życie Abp Jędraszewski wprowadza… nowy podatek. Rzecznik tłumaczy zmiany Pismem Świętym.
2.19K

Abp Jędraszewski wprowadza… nowy podatek. Rzecznik tłumaczy zmiany Pismem Świętym.

Abp Jędraszewski wprowadza… nowy podatek. Rzecznik tłumaczy zmiany Pismem Świętym.

Abp Marek Jędraszewski wydał dekret, który wprowadza dziesięcinę z przychodów parafii uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej i niegospodarczej.

Podatki w naszym kraju zgodnie z prawem kanonicznym może nakładać też Kościół. Jest jednak spore ograniczenie: obciążenie może dotyczyć wyłącznie parafii i osób duchownych. Z tej możliwości skorzystał abp Jędraszewski, który ogłosił nałożenie 10% podatku od dodatkowych przychodów parafii.

– „Chodzi o dodatkowe wpływy, jakie poszczególne parafie czerpią z dzierżawy nieruchomości, prowadzonych sklepików czy otrzymywanych w zamian za to, że na ich terenie stoją maszty telekomunikacyjne” – wyjaśnił Onetowi rzecznik kurii ks. Łukasz Michalczewski. Podatek zacznie obowiązywać od października 2022 roku.

Dekret o nałożeniu dziesięciny został wydany przez arcybiskupa Jędraszewskiego 12 września. Nakłada on na „wszystkie publiczne osoby prawne podległe władzy Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego stały podatek w wysokości 10 procent przychodów” osiąganych z prowadzenia działalności gospodarczej lub niegospodarczej, na przykład opłat pobieranych za użytkowanie gruntów lub budynków.

Mowa tutaj nie o dochodach, a przychodach. To oznacza, że parafie, które osiągają niższą niż 10% rentowność, część podatku będą musiały finansować z innych przychodów. Część nowego obciążenia może więc zostać przerzucona bezpośrednio na parafian.

– „Wszystko zależy od parafii, ale kiedy przedsiębiorcom rosną jakieś koszty, przerzucają je na klientów. Niewykluczone, że część proboszczów zechce przy okazji podnieść stawki za udzielane sakramenty” – wyjaśnił sytuację jeden z duchownych w rozmowie z Onetem.

– „Celem podatku jest pokrycie potrzeb diecezjalnych, m.in. wynikających z zasad sprawiedliwości oraz solidarności potrzeby wspierania wspólnot parafialnych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w ich misji sprawowania kultu, działalności charytatywno-opiekuńczej, konserwacji zabytków czy prowadzenia inwestycji sakralnych i remontów” – wyjaśnił w dekrecie metropolita Jędraszewski.

W praktyce pieniądze pozyskane dzięki nowemu podatkowi będą wykorzystywane zapewne do wsparcia parafii, które z powodu wzrostu cen nośników energii wpadły w kłopoty finansowe. Koszty ogrzewania kościołów wzrosły często o kilkaset procent i w części parafialnych kas zabrakło na nie pieniędzy.

Rzecznik kurii przypomina, że dziesięcina pojawiła się w Starym Testamencie i była powszechnie pobierana do XIX wieku, kiedy to została wycofana ze względu na rozdział Kościoła od państwa.

– „Potrzeba planu naprawczego z prawdziwego zdarzenia. Trzeba przemyśleć jak zaradzić złej sytuacji finansowej, ale przy okazji zastanowić się, czy wszystkie wydatki kurii są zasadne” – stwierdził ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, obawiając się, że nowy podatek to raczej „chęć ściągnięcia dodatkowych pieniędzy niż realną pomoc parafiom”.

Źródło: Onet

Powstanie kolejny dodatek? Rząd chce dać Polakom po 1000 zł.

eKurs: Opiekun osób starszych
eKurs: Opiekun osób starszych
49,00 zł
209,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Opiekun osób starszych z zaświadczeniem MEN za 49 zł z Online Edukacja (zamiast 209 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz