Home Kategorie Życie 7 godzin i fajrant. Czy będziemy mieli skrócony tydzień pracy? Ustawa w Sejmie.
3.42K

7 godzin i fajrant. Czy będziemy mieli skrócony tydzień pracy? Ustawa w Sejmie.

7 godzin i fajrant. Czy będziemy mieli skrócony tydzień pracy? Ustawa w Sejmie.

– 8-godzinny dzień pracy wprowadzono w Polsce 104 lata temu. Czas iść do przodu – stwierdzili posłowie Razem, składając w Sejmie projekt ustawy o skróceniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo.

Lewica proponuje dzień pracy skrócony o godzinę. Wcześniej o takim pomyśle mówił Donald Tusk. Posłowie składający projekt przyznali, że nie spodziewają się, aby PiS zezwolił na jej procedowanie. Mimo to zapowiedzieli, że do pomysłu wrócą w nowej kadencji.

– „Przez te 100 lat świat poszedł do przodu. Rozwinęły się nowoczesne technologie i systemy organizacji pracy. Dziś jesteśmy w stanie w pracy zrobić znacznie więcej w znacznie krótszym czasie” – przekonywała na dzisiejszej konferencji prasowej przed Sejmem posłanka Razem Magdalena Biejat.

Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Według danych OECD polscy pracownicy pracują przeciętnie 1832 godziny w roku, niemal o 400 więcej niż Niemcy. Obrazowo mówiąc: nasi sąsiedzi mają w porównaniu do nas 10 dodatkowych tygodni wolnego, Brytyjczycy 8, a Norwegowie ponad 11. Dane te nie uwzględniają jednak, że część Europejczyków pracuje na niepełny etat.

– „W Polsce mamy istną epidemię chorób związanych z przepracowaniem, takich jak choroby układu krążenia, problemy z kręgosłupem czy depresja. Co trzeci polski pracownik umysłowy czuje się wypalony zawodowo. To wszystko wpływa na wydajność pracowników, na koszty leczenia i na całą gospodarkę” – stwierdził Bartosz Grucela z zarządu krajowego Razem.

Testy skróconego tygodnia pracy przeprowadzone na całym świecie, pokazały że wydajność pracowników wzrasta. 7-godzinny dzień pracy powinien wpłynąć więc na zwiększenie produktywności.

– „W firmach, w których testuje się krótszy tydzień pracy, wyniki są zadowalające nie tylko dla pracowników, lecz także dla pracodawców. Ludzie kiedy są mniej zmęczeni, pracują lepiej, są bardziej kreatywni, zmotywowani. Skrócenie tygodnia pracy to więcej czasu dla rodziny, na odpoczynek, na działalność społeczną, sport czy podnoszenie kompetencji zawodowych” – zauważyła posłanka Razem Paulina Matysiak.

Powstanie kolejny dodatek? Rząd chce dać Polakom po 1000 zł.

Kurs online: Konsultant ślubny z MEN
Kurs online: Konsultant ślubny z MEN
69,00 zł
249,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: konsultant ślubny – organizator wesel i przyjęć ślubnych z zaświadcz. MEN za 69 zł w P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz