Home Kategorie Życie Jodek potasu w szkołach? „Będą mieli 6 godzin od ogłoszenia alarmu”.
8.98K

Jodek potasu w szkołach? „Będą mieli 6 godzin od ogłoszenia alarmu”.

Jodek potasu w szkołach? „Będą mieli 6 godzin od ogłoszenia alarmu”.

Środek chroniący przed efektami promieniowania może być rozdawany w szkołach.

Jodek potasu jest środkiem blokującym w organizmie wchłanianie radioaktywnego jodu. Tabletka chroni przede wszystkim przed nowotworami, które są konsekwencjami promieniowania. Błażej Poboży, wiceszef MSWiA mówił w czwartek o tym, że rząd zdecydował o dystrybucji tabletek do jednostek PSP po doniesieniach związanych z zagrożeniem w elektrowni atomowej w Zaporożu.

„Rzeczpospolita” informuje teraz, że jodek potasu miałby być dystrybuowany w szkołach. Zaangażowani mogą być w to dyrektorzy. Gazeta powołuje się na informacje napływające z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

– „Informują nas o spotkaniach, podczas których są zobowiązywani przez gminy do dystrybucji tabletek w przypadku ewentualnego zagrożenia. Niektórzy słyszą, że na taką dystrybucję będą mieli sześć godzin od ogłoszenia alarmu, choć nie ma pewności, czy procedura wszędzie będzie taka sama” – przekazał „Rzeczpospolitej” dyrektor biura OSKKO Marek Pleśniar.

Stołeczny magistrat potwierdził prowadzenie „przygotowań do dystrybucji tabletek, zawierających jodek potasu, na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego”. O prowadzonych w tej sprawie rozmowach mówił Jakub Leduchowski, rzecznik Urzędu m.st. Warszawy.

– „Powyższe jest realizowane przez ratusz w ścisłej koordynacji z urzędami dzielnicowymi” – oświadczył.

Dodał, że „akcja dystrybucji tabletek zostanie rozpoczęta po wydaniu rozporządzenia wojewody mazowieckiego w tym zakresie”. Podkreślił jednak, że „zgodnie z informacjami z administracji rządowej ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne”.

W czwartek szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że dystrybucja jodku potasu jest standardową procedurą. Potwierdził to wiceszef MSWiA w Radiu ZET.

– „Potencjalne uderzenie w elektrownię mogłoby doprowadzić do awarii i skażenia radioaktywnego, powstania chmury radioaktywnej, która mogłaby przejść do Polski, więc postanowiliśmy wyprzedzająco przeprowadzić akcję” – tłumaczył.

Źródło: Rzeczpospolita

To już pewne. Antoni Macierewicz dostanie najwyższe odznaczenie – Order Orła Białego.

Wybrany pakiet day spa w Future Fit Day SPA
Wybrany pakiet day spa w Future Fit Day SPA
179,99 zł
299,00 zł
Oferta zakończona!
Wybrany pakiet day spa w Future Fit Day SPA

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz