Home Kategorie Życie Masowe ucieczki Rosjan przed mobilizacją do Polski? Wiceminister wydał komunikat.

Masowe ucieczki Rosjan przed mobilizacją do Polski? Wiceminister wydał komunikat.

Masowe ucieczki Rosjan przed mobilizacją do Polski? Wiceminister wydał komunikat.

Nie zamierzamy wpuszczać do Polski hurtem żadnej grupy Rosjan, nawet tych, którzy będą mówili, że uciekają przed mobilizacją – powiedział w piątek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że w indywidualnych przypadkach Polska będzie mogła stosować przepisy azylowe.

Granicę Polski z obwodem kaliningradzkim przekroczyło od marca do końca sierpnia przeszło 70 tys. Rosjan.

Po ogłoszonej przez Putina częściowej mobilizacji tysiące Rosjan rzuciło się do ucieczki z kraju. Na pytanie o obawy przed masowymi migracjami Rosjan do Polski odpowiedział wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Maciej Wąsik informował, że na granicy z obwodem kaliningradzkim nie jest notowany obecnie zwiększony ruch lub zwiększona próba ruchu granicznego w związku z trwającą w Rosji mobilizacją.

– „Nie zamierzamy wpuszczać do Polski hurtem żadnej grupy Rosjan, nawet tych, którzy będą mówili, że uciekają przed mobilizacją. To jest działanie zbyt niebezpieczne. Natomiast rzeczywiście, w indywidualnych przypadkach, jeżeli będzie (obywatel Rosji) potrafił wykazać, że grozi mu w Rosji niebezpieczeństwo tortur, prześladowań ze względów politycznych, że jest dysydentem, będziemy mogli stosować przepisy azylowe, ale na pewno nie będzie otwarcia granic i powiedzenia: Rosjanie uciekajcie do Polski przed armią. Nie, tak nie zrobimy” – zaznaczył Wąsik.

Wiceminister MSWiA dodał, że nawet w przypadku, gdyby większość była osobami „szczerze uciekającymi przed wojną”, to w tej grupie znalazłyby się osoby utrzymujące kontakt ze służbami rosyjskimi, które przyjeżdżałyby „m.in. po to, żeby siać zamęt, dezinformację, żeby dezintegrować środowiska opozycyjne rosyjskie, jeżeli się takie pojawią”.

– „Dlatego będziemy prowadzić twardą politykę wobec Rosjan” – powiedział Wąsik.

W poniedziałek 19 września w Dzienniku Ustaw RP opublikowano nowelę rozporządzenia MSWiA, zgodnie z którą Rosjanie podróżujący w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych, nie będą mogli przyjeżdżać do Polski zza granicy zewnętrznej UE. Restrykcje obowiązują Rosjan na wszystkich przejściach granicznych, a od 26 września będą obowiązywały również na lotniskach i w portach morskich.

Nie oznacza to całkowitego zakazu wjazdu dla Rosjan. W mocy utrzymane są wyjątki, które zostały uzgodnione przez Polskę i państwa bałtyckie, a na celu mają m.in. dalsze wspieranie przeciwników prezydenta Rosji Władimira Putina. Zawarto wyjątki m.in. dla dysydentów, przypadków humanitarnych, a także posiadaczy zezwoleń na pobyt, kierowców transportowych i członków misji dyplomatycznych.

Źródło: PAP

Jodek potasu w szkołach? „Będą mieli 6 godzin od ogłoszenia alarmu”.

Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny
Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny
220,00 zł
550,00 zł
Oferta zakończona!
Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny w firmie BeautyLab Studio Urody

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz