Home Kategorie Życie Kolejne świadczenie. Rząd rozda po 1000 lub 1500 zł.
17.98K

Kolejne świadczenie. Rząd rozda po 1000 lub 1500 zł.

Kolejne świadczenie. Rząd rozda po 1000 lub 1500 zł.

Rosnące ceny prądu sprawiły, że rząd musi interweniować. Poza dodatkiem węglowym pojawi się też dodatek elektryczny. Kto i ile dostanie?

Prąd cały czas drożeje. Na zamrożenie stawek możemy liczyć dopiero od przyszłego roku. Jak mówiła minister klimatu Anna Moskwa w radiowej Jedynce, będą też jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach, która ma służyć ochronie odbiorców energii elektrycznej od 2023 roku. W ramach tzw. tarczy solidarnościowej, rachunki będą zamrożone do określonego poziomu zużycia.

  • Gospodarstwa domowe nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh).
  • Wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie osoby z niepełnosprawnościami,
  • Limit 3 tys. kWh obejmie rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Gospodarstwa domowe po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. i 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh zapłacą za prąd zgodnie z taryfą operatora, która prawdopodobnie w przyszłym roku będzie rosła.

– „Tyle, ile płaciliśmy łącznie za zużycie wolumenu 2000 kWh w 2022 roku, tyle samo zapłacimy w 2023 roku. Każda ilość powyżej tego wolumenu będzie liczona zgodnie z taryfą zatwierdzoną przez URE (Urząd Regulacji Energetyki) w końcówce tego roku” – zapowiedziała Anna Moskwa.

Koszt powyższej „tarczy solidarnościowej” to 23 mld zł wyjęte z budżetu państwa. Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzystać ma prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G) – wynika z szacunków rządu.

– „Będziemy też zachęcać Polaków do oszczędzania energii elektrycznej. Te gospodarstwa, które w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90 proc. energii z 2022 r., w 2024 r. otrzymają specjalny upust wysokości 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r.” – mówi Anna Moskwa.

Minister wspomniała też o nowych dodatkach w wysokości 1000 i 1500 zł. Na jednorazową wypłatę liczyć mogą ci, którzy zamontowali pompę ciepła. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, a w przypadku rocznego zużycia energii ponad 5 MWh, zostanie podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania takiego dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenia źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Dodatek elektryczny będzie można otrzymać po złożeniu wniosku w gminie. Z rządowych obliczeń wynika, że takie świadczenie może trafić nawet do 800 tys. mieszkańców, na co z budżetu wydzielony zostanie 1 mld zł.

Źródło: PAP

UWAGA ‼ Dziś w całej Polsce zawyją syreny. Powód jest tragiczny.

Okulary korekcyjne: Cotton Club i inne
Okulary korekcyjne: Cotton Club i inne
29,99 zł
210,00 zł
Oferta zakończona!
29,99 zł za groupon zniżkowy wart 210 zł na okulary korekcyjne z antyrefleksem i więcej w Okularium - 3 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz