Home Kategorie Życie „Polska uznana za państwo nieprzyjazne”. MSZ wydało komunikat.
8.17K

„Polska uznana za państwo nieprzyjazne”. MSZ wydało komunikat.

„Polska uznana za państwo nieprzyjazne”. MSZ wydało komunikat.

MSZ odradza Polakom wszelkie podróże do Rosji. Ministerstwo rekomenduje też powrót do kraju tym, którzy przebywają na terenie Federacji Rosyjskiej.

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie Polska jest jednym z krajów, które najmocniej sprzeciwiają się temu konfliktowi i namawiają do nakładania na agresorów kolejnych sankcji. W efekcie na początku marca znaleźliśmy się na sporządzonej przez Rosję liście „państw nieprzyjaznych”. Niedawno Polska zaostrzyła także ograniczenia dotyczące wjazdu do kraju obywateli Rosji. Teraz MSZ ostrzega przed podróżami do Federacji Rosyjskiej.

MSZ wskazało, że odradzane są wszelkie podróże do Rosji, w tym w celach zawodowych i pilnych sprawach rodzinnych.

– „Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej w związku z wojną w Ukrainie oraz uznaniem Polski przez władze Rosyjskiej Federacji za państwo nieprzyjazne” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Resort podkreślił przy tym, że należy liczyć się z możliwymi problemami na miejscu i utrudnionym powrotem do Polski.

– „Zwracamy uwagę na zawieszenie bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską i Rosją oraz bardzo ograniczone możliwości podróży do/z Polski, brak lub niezwykle ograniczony dostęp do środków finansowych ulokowanych w Polsce (np. niemożność posługiwania się polskimi kartami płatniczymi), a także działania miejscowych służb, jak arbitralne zatrzymania, przeszukiwania telefonów komórkowych oraz potencjalne uniemożliwienie wyjazdu z Rosji w przypadku posiadania podwójnego obywatelstwa” – wskazuje resort dyplomacji.

MSZ przypomina, że ze względu na znacznie zredukowaną liczebność personelu dyplomatyczno-konsularnego RP w Rosji możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona.

– „W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji, ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa. Zalecamy śledzenie komunikatów na stronie Ministerstwa oraz na stronach placówek polskich w Rosji oraz zgłaszanie swojego pobytu w systemie „Odyseusz”. Obywatelom RP pozostającym na terytorium Federacji Rosyjskiej rekomendujemy opuszczenie jej terytorium dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi” – podkreśla polski resort dyplomacji.

Źródło: PAP

Kolejne świadczenie. Rząd rozda po 1000 lub 1500 zł.

eKurs: Specjalista ds. dietetyki
eKurs: Specjalista ds. dietetyki
99,00 zł
299,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Specjalista ds. dietetyki i planowania żywienia z MEN za 99 zł z P&M Management Group (zamiast 299 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz