Home Kategorie News Będą zmiany w ustawie w sprawie COVID-19. Powróci ważny obowiązek.
8.29K

Będą zmiany w ustawie w sprawie COVID-19. Powróci ważny obowiązek.

Będą zmiany w ustawie w sprawie COVID-19. Powróci ważny obowiązek.

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje przepisy przywracające obowiązkowe badania okresowe oraz zlecone przed rozpoczęciem pracy. Obowiązek ten zawieszono po wybuchu pandemii COVID-19.

Resort przygotował zmianę ustawy w sprawie COVID-19, której celem jest m.in. przywrócenie obowiązku wykonywania badań wynikających z przepisów art. 229 kodeksu pracy, czyli okresowych i przed rozpoczęciem pracy. Prawo.pl twierdzi, że projekt jest na wstępnym etapie procesu legislacyjnego.

Zawieszenie wprowadziła ustawa z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacjach kryzysowych. Pierwotnie ustawodawca dał pracodawcom i pracownikom 60 dni – po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku, gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii albo po odwołaniu stanu epidemii – na wykonanie zawieszonych obowiązków, potem – na wniosek pracodawców – termin ten został wydłużony do 180 dni.

Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP, w rozmowie z prawo.pl zwróciła uwagę, że po przywróceniu obowiązku trzeba będzie przeprowadzać aktualnie zlecane badania.

– „Dlatego też zaapelowaliśmy do Ministerstwa Zdrowia o odwołanie przepisu o zawieszeniu wykonywania badań okresowych i wydłużenie terminu realizacji zaległych badań okresowych do 365 dni dla pracowników, którym ważność orzeczeń wygasła po terminie 1 stycznia 2021 roku. Fakt, że resort ma przygotowane przepisy, które będą realizowały nasze postulaty, napawa optymizmem, jednak wciąż nie wiemy, kiedy nowelizacja wejdzie w życie. A odwlekanie tych zmian prawnych tylko spotęguje nawarstwienie długu w zakresie badań okresowych” – dodała Siemienkiewicz.

Prawo.pl informuje, że do resortu zdrowia w sprawie zawieszonego obowiązku wystąpił Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawcy RP. Stwierdził m.in., że brak aktualnych badań okresowych pracowników, szczególnie w przypadku osób narażonych na czynniki niebezpieczne i szkodliwe może powodować zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, nie tylko dla osób zatrudnionych na stanowiskach pracy związanych ze zwiększonym ryzykiem, ale też wpływać negatywnie na bezpieczeństwo pozostałych współpracowników.

W odpowiedzi wiceminister zdrowia poinformował, że resort przygotował zmianę przepisów do tej ustawy, w tym m.in. zmianę mającą na celu przywrócenie obowiązku wykonywania badań, wynikających z przepisów art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy i aktualnie projekt ustawy jest na wstępnym etapie procesu legislacyjnego.

Źródło: prawo.pl

Kolejne świadczenie. Rząd rozda po 1000 lub 1500 zł.

Park trampolin: godzinne wejście
Park trampolin: godzinne wejście
32,00 zł
64,00 zł
Oferta zakończona!
Godzina zabawy na trampolinach dla 2 osób od 40 zł w JumpWorld – Parku Trampolin (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz