Home Wideo Eksplozja na moście Krymskim. Kamery uchwyciły moment wybuchu [WIDEO]

Eksplozja na moście Krymskim. Kamery uchwyciły moment wybuchu [WIDEO]

Interfax-Ukraina poinformowała w sobotę, że eksplozja, która miała miejsce rano na moście zbudowanym przez Rosję na anektowany Krym, była operacją specjalną SBU.

– „Eksplozja na Moście Krymskim to operacja specjalna Służby Bezpieczeństwa Ukrainy” – oświadczyło źródło reprezentujące ukraińskie organy ochrony prawa. Wypowiedź tego samego źródła przekazała agencja UNIAN.

SBU oficjalnie nie komentuje swojego domniemanego związku z eksplozją. Na profilach w social mediach opublikowano zdjęcia płonącego mostu i komentarz w formie przeróbki wiersza ukraińskiego wieszcza Tarasa Szwczenki. W wierszu, który mówi o wschodzi słońca i słowiku witającym dzień śpiewem, słowa „płonące widnokręgi” zamieniono na „płonący most”, a zdanie o słowiku, który „wita słońce” – słowami o słowiku „witającym na Krymie SBU”. Służba oświadczyła, że jest to „wspaniała okazja, aby sparafrazować” wiersz Szewczenki.

Pożar skomentowało też ukraińskie ministerstwo obrony.

– „Krążownik rakietowy Moskwa i most Kerczeński – dwa owiane złą sławą symbole rosyjskiej potęgi na ukraińskim Krymie – upadły. Co dalej, ruscy?” – czytamy w komunikacie resortu obrony Ukrainy.

Strona rosyjska podała, że doszło do wybuchu samochodu ciężarowego, który spowodował zapalenie się cystern z paliwem na kolejowej części mostu. Prócz zniszczeń na kolejowej nitce przeprawy, zniszczone są odcinki drogi na jednej z nitek samochodowych. Z opublikowanych zdjęć wynika, że część jezdni runęła do wody.

Przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko podważył rosyjskie stwierdzenie, że pożar i zniszczenia spowodował wybuch ciężarówki.

– “Do wybuchu, który był w stanie zawalić betonowe słupy mostu, nie mogło dojść na drodze, jak przedstawia to rosyjska propaganda, publikując film z przejazdem ciężarówki.”

W sieci opublikowano nagranie, które rzekomo pokazuje eksplozję na moście.

Heraszczenko sądzi, że do wybuchu doszło na podporach mostu, a operacja przeprowadzona była pod wodą. Podobnego zdania jest ekspert cytowany przez BBC. Wątpi on, że most został ostrzelany.

– „Pożar rosyjskiego mostu na Krym nie wynikał raczej z ostrzału rakietowego i mógł być skutkiem dobrze zaplanowanego aktu dywersji” – stwierdził.

Zdaniem eksperta, którego nazwiska nie podano, na moście nie są widoczne uszkodzenia, które świadczyłyby o wybuchu pocisku, który nadleciał z powietrza. Według niego możliwe jest natomiast, że „przyczyną był dobrze zaplanowany atak z dołu”.

– „Podejrzewam, że materiały wybuchowe na moście drogowym i na pokładzie pociągu zostały uruchomione prawie jednocześnie przy pomocy zakodowanej komendy radiowej” – powiedział ekspert.

W komentarzu na Twitterze Mick Ryan, emerytowany generał australijskiej armii, który analizuje działania wojenne na Ukrainie, zastrzegł, że zbyt wcześnie jest, by określić „metodę ataku na most”. Niemniej, do zawalenia podobnego odcinka mostu pomiędzy podporami trzeba – jego zdaniem – wielkiej ilości materiałów wybuchowych i dobrego zaplanowania.

– „Uszkodzenie takiej przeprawy jak rosyjski most na anektowany Krym wymaga dużej ilości materiałów wybuchowych, znacznie większej niż mogłoby przenieść na sobie kilku ludzi, bądź też kilku pocisków rakietowych lub bomb” – uważa ekspert wojskowy Mick Ryan.

Źródło: PAP

SZOK! Człowiek z Kremla postanowił się Putinowi w sprawie wojny na Ukrainie.

Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
23,99 zł
29,99 zł
Oferta zakończona!
Ozonowe odgrzybianie klimatyzacji z kontrolą sprawności układu za 29,99 zł i więcej opcji w JW 13 – 4 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz