Home Kategorie News „1800 plus” od rządu. PiS szykuje nowe dofinansowanie.
4.05K

„1800 plus” od rządu. PiS szykuje nowe dofinansowanie.

„1800 plus” od rządu. PiS szykuje nowe dofinansowanie.

1800 zł wsparcia dla przedsiębiorstw, które zatrudnią seniorów w wieku emerytalnym – oto pomysł, który pojawił się w ustawie o aktywizacji zawodowej. Ma ona zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023.

Praca zamiast emerytury. Rząd szykuje dla seniorów rozwiązanie na ciężkie czasy. Przedsiębiorstwa otrzymają dofinansowanie w wysokości nawet 1800 zł co miesiąc za zatrudnienie osób, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zdecydowały się zakończyć aktywności zawodowej.

Projekt ustawy o aktywizacji zawodowej

Rozwiązanie pojawiło się w projekcie ustawy o aktywizacji zawodowej. W dokumencie znalazło się też m.in. 7000 zł za stworzenie zdalnego stanowiska pracy w miejscowościach zagrożonych marginalizacją oraz 900 zł za zatrudnienie rodzica na pół etatu.

Zachętą do zatrudniania ludzi w wieku emerytalnym ma być finansowanie części ich wynagrodzeń. Propozycja nowych przepisów zakłada połowę płacy minimalnej, która w pierwszym półroczu 2023 wynosić będzie 3490 zł, a w drugim wzrośnie do 3600 zł.

Jak długo wypłacane będzie świadczenie?

Dofinansowanie ma być wypłacane przez 24 miesiące, z zastrzeżeniem, że po tym okresie pracodawca musiałby zatrudniać seniora jeszcze przez minimum kolejne 12 miesięcy. Jeśli ten warunek nie zostałby spełniony, pieniądze musiałyby zostać zwrócone.

„1800 plus” na zatrudnienie seniora będzie przysługiwać tylko w przypadku osób bezrobotnych, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zdecydowały się na wrócenie się do ZUS o wypłatę świadczeń. Wsparcia nie otrzyma więc przedsiębiorstwo, które da angaż emerytowi chcącemu dorobić do otrzymywanej emerytury.

Źródło: Fakt

PILNE! Zagrożenie wzrosło bardziej niż się spodziewano. Polski rząd wzywa Polaków do opuszczenia kraju.

Dieta online i opieka dietetyka
Dieta online i opieka dietetyka
29,00 zł
39,00 zł
Oferta zakończona!
Wygodna dieta online i pełna opieka dietetyka: pakiet na 1 miesiąc za 29 zł i więcej z Peater (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz