Home Wideo Zamach na Łukaszenkę? „Sytuacja robi się napięta”.

Zamach na Łukaszenkę? „Sytuacja robi się napięta”.

Zamach na Łukaszenkę? „Sytuacja robi się napięta”.

Władimir Putin naciska na Aleksandra Łukaszenkę, aby ten dołączył do wojny z Ukrainą. Białoruski prezydent ma teraz dwie możliwości – twierdzą eksperci.

Aleksandr Łukaszenka znalazł się w niezręcznej sytuacji. Chciałby zachować resztki autonomii i nie podporządkować się Władimirowi Putinowi, ale zdaje sobie sprawę, że Białoruś jest zależna politycznie i gospodarczo od Rosji.

Putin z kolei naciska na Łukaszenkę, aby ten zaangażował się w wojnę. Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce, uważa, że Łukaszenka może ogłosić powszechną mobilizację.

– „Jeżeli dojdzie do tego, to ludzie wyjdą na ulice. A tego bardzo boi się dyktator, który w obawie przed protestami zamroził nawet ceny z powodu inflacji. Mobilizacja dolałaby tylko oliwy do ognia” – powiedział były dyplomata w rozmowie z Wirtualną Polską.

Łukaszenka postawi się Putinowi?

Według białoruskich opozycjonistów postawienie się Putinowi w kwestii mobilizacji nie powstrzyma wejścia na Białoruś kolejnych wojsk rosyjskich. Może to nastąpić w listopadzie lub w grudniu.

– „Łukaszenka by nie chciał, żeby Białoruś została wchłonięta przez Rosję. Według mnie się temu sprzeciwia, ale jest uzależniony od Putina. Widzimy dużą intensyfikację ich spotkań: Putin go namawia, zmusza albo – według ostatnich doniesień – nawet szantażuje. Łukaszenka udostępnił mu kolej i szpitale, które pracują dla rosyjskiego wojska” – powiedział portalowi Aleś Zarembiuk, szef Białoruskiego Domu w Warszawie.

Zarembiuk uważa, że możliwy jest zamach na Łukaszenkę.

– „Rosja ma swoje siły, środki i ludzi, którzy mogą to przeprowadzić. Próbuje zmusić Łukaszenkę do ustępstw i narzucić swój scenariusz” – podkreślił białoruski opozycjonista.

Źródło: wp.pl

Białoruś grozi Polsce wojną. „Reakcja będzie natychmiastowa i ostra”.

Japoński masaż Kobido
Japoński masaż Kobido
129,99 zł
Oferta zakończona!
Japoński masaż Kobido z demakijażem twarzy, serum i kremem za 129,99 zł w Body Secret & SPA w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz