UWAGA! Bez tego dokumentu za prąd zapłacisz krocie!

Do 30 listopada podmioty wrażliwe powinny złożyć oświadczenie do swojego dostawcy energii dotyczące zamrożenia taryf. Jak to zrobić?
Aby zmniejszyć skutki coraz droższego prądu, rząd wprowadził cenę maksymalną za energię. O nowych rozwiązaniach powiedziała na specjalnej konferencji Anna Moskwa.
– „Wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii, nie wyższej niż 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 785 zł za MWh dla pozostałych uprawnionych odbiorców” – powiedziała minister klimatu i środowiska.
– „Dla odbiorców indywidualnych ta taryfa G jest prosta w identyfikacji, na poziomie taryfikacji ta taryfa zostanie zamrożona; ćwiczenie na poziomie urzędu regulacji energetyki, absolutnie proste w wykonaniu, pewne w zabezpieczeniu odbiorców indywidualnych” – dodała Anna Moskwa.
Na skorzystanie z rządowego rozwiązania mogą liczyć nie tylko odbiorcy indywidualni. Również w przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla niezbędnych zadań własnych samorządów, taryfa wyniesie 785 zł/MWh.
– „Lista podmiotów, które wspieramy w cieple, w gazie, czyli szkoły, uczelnie, żłóbki, piecza zastępcza, spółdzielnie socjalne i wszystkie inne podmioty, które pracują z osobami wrażliwymi, z osobami niepełnosprawnymi, to również ta obniżona stawka 785” – wyjaśniła minister Moskwa.
Ci, którzy chcą skorzystać z nowego programu, muszą do końca listopada złożyć oświadczenie do dostawcy energii.
– „Na określonych poziomach, w zależności od źródła, te przychody będą na bieżące przekazywane do Zarządcy Rozliczeń, tak żeby te dwa instrumenty mogły się bilansować” – ujawniła szefowa resortu klimatu i środowiska.
Cena maksymalna prądu będzie stosowana przez sprzedawców w rozliczeniach z gospodarstwami domowymi od momentu przekroczenia rządowego limitu, który wcześniej rząd wprowadził w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku.
Awaria krytycznej infrastruktury w centralnej Polsce. Na miejscu pracują strażacy.
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz