Home Kategorie Życie Dożywotnie 500 plus! Jakie trzeba spełnić warunki?
7.28K

Dożywotnie 500 plus! Jakie trzeba spełnić warunki?

Dożywotnie 500 plus! Jakie trzeba spełnić warunki?

Część seniorów może ubiegać się o świadczenie uzupełniające w wysokości 500 zł co miesiąc. Aby otrzymać dodatkową gotówkę, należy złożyć wniosek. Wsparcie udzielane jest dożywotnio.

O dodatkowe 500 zł co miesiąc mogą ubiegać się osoby niesamodzielne, w tym emeryci. Aby świadczenie otrzymać, należy spełniać następujące warunki.

  • jesteś niezdolny do samodzielnej egzystencji i masz orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • nie masz prawa do emerytury ani renty, innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, np. zasiłku stałego albo zasiłku okresowego (warunek nie dotyczy jednorazowych świadczeń) ani nie jesteś uprawniony do świadczenia z zagranicznej instytucji emerytalno-rentowej oraz masz prawo do emerytury, renty albo innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych (łącznie z kwotą wypłacaną przez zagraniczną instytucję będącą odpowiednikiem naszego ZUS-u), ale łączna wysokość tych świadczeń nie przekracza nie przekracza 1896,13 zł brutto.

Jak ZUS ustala próg?

– „Przy ustalaniu kwoty 1896,13 zł nie bierzemy pod uwagę kwoty renty rodzinnej przyznanej dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25. roku życia” – wytłumaczono.

Aby dostać świadczenie, należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić w każdej placówce ZUS lub elektronicznie za pośrednictwem PUE ZUS. Do wniosku trzeba dołączyć:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji

albo

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji

albo

  • wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo

Sensacyjne wieści. Ponad 12 tys. zł dla każdego bezrobotnego?

Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny
Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny
220,00 zł
550,00 zł
Oferta zakończona!
Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny w firmie BeautyLab Studio Urody

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz