Home Kategorie Zdrowie Fala zakażeń groźnym wirusem w Polsce! Winni uchodźcy z Ukrainy?
4.89K

Fala zakażeń groźnym wirusem w Polsce! Winni uchodźcy z Ukrainy?

Fala zakażeń groźnym wirusem w Polsce! Winni uchodźcy z Ukrainy?

Obecny rok jest rekordowy w kwestii nowych zakażeń HIV w naszym kraju. Resort zdrowia twierdzi, że statystyki mogą się jeszcze pogorszyć.

Od początku 2022 w Polsce rozpoznano 1678 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV. Jeśli takie tempo utrzyma się, przekroczymy barierę 2000 zakażeń. Jest to rekordowy rok w kwestii nowo zarejestrowanych przypadków HIV.

Do tej pory tylko dwa razy zdarzyło się, że liczba nowych przypadków przekraczała granicę 1500. Miało to miejsce w 2019 roku (1615 przypadków) oraz w roku 2017 (1526 przypadków). Co się stało, że obecne liczby są tak przerażające?

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że w tym roku zaobserwowano „istotny wzrost”, zwraca jednak uwagę na jeden szczegół. Dane podane przez MZ uwzględniają też tzw. weryfikację. Po zastosowaniu tego kryterium liczby nieznacznie różnią się od tych, które prezentują Meldunki Epidemiologiczne.

Mimo wszystko, liczba nowych zakażeń HIV wzrosła. Jakie powody podaje resort zdrowia?

– „Prawdopodobne przyczyny wzrostów są złożone. Nie jest do końca znany jeszcze wpływ pandemii COVID-19 i działań podejmowanych w celu jej ograniczenia. Działania te jednak pociągnęły za sobą ograniczenie diagnostyki i profilaktyki, zatem mogły skutkować 'długiem zdrowotnym’ również w zakresie rozwoju epidemii HIV” – czytamy w odpowiedzi podpisanej przez wiceministra Waldemara Kraskę.

MZ przyznaje też, że przez pandemię w ciągu ostatnich dwóch lat system diagnostyki nie działał poprawnie.

Co ciekawe, Ministerstwo przyznaje, że liczba zakażeń w najbliższym czasie może jeszcze wzrosnąć. Wpływ na to mają mieć m.in. „zmieniające się zachowania społeczne w sferze seksualnej”, a także uchodźcy wojenni z Ukrainy.

Na podstawie Krajowego Programu na lata 2022-2026 „prowadzone będą intensywne działania edukacyjno-informacyjne dotyczące dróg zakażeń oraz obalające mity i stereotypy dotyczące HIV/AIDS skierowane do ogółu społeczeństwa. Problematyka HIV/AIDS wydaje się być marginalizowana ze względu na ustabilizowanie sytuacji. Jednakże zmieniające się zachowania społeczne w sferze seksualnej i pojawiające się, także w populacji młodzieży i młodych dorosłych, nowe realne ryzyka, jak również tocząca się za wschodnią granicą naszego kraju wojna, której jednym ze skutków jest napływ dużej liczby uchodźców wojennych z Ukrainy, mogą spowodować wzrost liczby zakażeń” – czytamy w odpowiedzi wiceministra Kraski.

Resort przypomina też, że po niemal 40 latach od wykrycia pierwszego przypadku HIV w kraju „Polska jest zaliczana do krajów o niskiej prewalencji HIV, tak jak kraje Europy Zachodniej, a nie wysokiej, jak kraje za naszą wschodnią granicą. Świadczy to o skuteczności przyjętej polityki państwa wobec problemu HIV/AIDS”.

Źródło: Interia

Sytuacja pogarsza się każdego dnia. Najwięcej zgonów od pół roku.

Wyszczuplanie lipolaserem
Wyszczuplanie lipolaserem
47,99 zł
120,00 zł
Oferta zakończona!
Zabiegi lipolaserem od 59,99 zł w Gabinecie Kosmetycznym Karoliny Woźniak-Kłomskiej w Bydgoszczy (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz