Home Kategorie News Rząd zmienił sobie godło państwowe. Rozporządzenie weszło w życie.
2.44K

Rząd zmienił sobie godło państwowe. Rozporządzenie weszło w życie.

Rząd zmienił sobie godło państwowe. Rozporządzenie weszło w życie.

Premier, ministrowie i poszczególne resorty będą używać innego godła państwowego niż reszta obywateli. W rządowym projekcie orzeł występuje na białym tle i ma złote nogi. Centrum Informacyjne Rządu wyjaśniło skąd taka zmiana.

Rząd zmienił godło państwowe. W nowym projekcie widniejący na nim orzeł nadal jest biały i ma złotą koronę. Tło jednak zmieniono na białe, przez co barwę ptaka dostrzec można przez czarny kontur. Do tego pokolorowano mu nogi na złoty kolor.

„Rzeczpospolita” cytuje prof. Marka Adamczewskiego. Redaktor monografii „Orzeł Biały. Źródła do historii herbu państwa polskiego (1815–2015)” nie ukrywał zaskoczenia decyzją władz.

– „Mamy do czynienia z wprowadzeniem tylnymi drzwiami innego wzoru orła niż ustawowy” – komentował.

Rząd 30 września przyjął rozporządzenie, które opublikowano 14 października. Dotyczy „sposobu używania wizerunku orła ustalonego dla godła RP oraz barw RP do celów wspólnej identyfikacji wizualnej”.

Dokument mówi, że z nowego znaku graficznego mają korzystać premier, ministrowie i resorty, którymi zawiadują na potrzeby m.in. „papieru firmowego, kopert, wizytówek, dokumentów elektronicznych, stron internetowych, e-maili, mediów społecznościowych i materiałów informacyjno-promocyjnych”.

Nowe godło zdobi już witryny administracji państwowej. Możemy je zobaczyć na stronie Kancelarii Premiera, np. w zakładce „Kancelaria Prezesa Rady Ministrów”.

Dlaczego doszło do modyfikacji narodowego symbolu?

– „Głównym celem rozporządzenia jest standaryzacja znaków ministerstw w ich komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej” – oświadczyło Centrum Informacyjne Rządu, cytowane przez „Rz”.

Wszystko dlatego, że resorty „dotychczas posługiwały się logotypami opracowanymi na własne potrzeby, które mocno różniły się od siebie”. CIR podało ponadto, że opracowano go zgodnie z zasadami heraldyki i tradycji ikonograficznej, a projekt przygotowano wcześniej na potrzeby projektu ustawy resortu kultury.

Źródło: Rzeczpospolita

Zakaz sprzedaży alkoholu po 22:00. Kolejne polskie miasto wprowadzi kontrowersyjny przepis?

Rezonans magnetyczny wybranej partii lub całego ciała
Rezonans magnetyczny wybranej partii lub całego ciała
349,00 zł
400,00 zł
Oferta zakończona!
Rezonans magnetyczny wybranej partii lub całego ciała w Prime Med

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz