Home Kategorie Życie Szokujące słowa ekspertów. Warszawa znajdzie się pod wodą?
8.05K

Szokujące słowa ekspertów. Warszawa znajdzie się pod wodą?

Szokujące słowa ekspertów. Warszawa znajdzie się pod wodą?

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zaprezentowali geomorfologiczną mapę Wisły, która pokazuje miejsca narażone na powódź i te warte zachowania oraz ochrony.

Mapa przygotowana przez ekspertów pokazuje, gdzie może dojść do katastrofy związanej z zalaniem terenu w wypadku powodzi. Naukowcy stworzyli mapę na podstawie danych ze skaningu laserowego.

– „Chciałem sprawdzić, gdzie w Warszawie w czasie powodzi będziemy mieli do czynienia z terenem zalanym przez rzekę – ewentualnie, czy są jakieś ślady dawnych powodzi” – mówi dr Grzegorz Wierzbicki z Katedry Inżynierii Wodnej i Geologii Stosowanej Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW w materiale filmowym udostępnionym przez SGGW.

Jak się okazuje, teren dookoła Mostu Siekierkowskiego jest terenem zalewowym.

– „Po praskiej stronie Wisły widać, że w czasie powodzi woda będzie dążyć do Zakola Wawerskiego” – uważa naukowiec z SGGW.

Z kolei patrząc na mapie na tereny bardziej na północ, powyżej Warszawy, teren zalewowy jest w Łomiankach.

– „Z naszej analizy wynika, że Łomianki prędzej czy później czeka wielka katastrofa” – uważa dr Wierzbicki.

Wierzbicki zauważa, że „spiętrzenia wody przez zatory lodowe na polskich rzekach nizinnych płynących na Mazowszu, na Podlasiu, takich jak Bug, Narew, Wisła – to główna przyczyna powodzi”.

Dodał, że jednym z najbardziej zatorogennych fragmentów rzek w Polsce jest odcinek Wisły poniżej Modlina. To przez powstałą we Włocławku zaporę wodną.

– „Przed tą zaporą woda w zasadzie stoi, a na stojącej wodzie znacznie szybciej rozwijają się zjawiska lodowe, czyli szybciej zamarza. Woda w rzece dołącza się do lodu, który jest na jeziorze” – tłumaczył dr Wierzbicki.

Stworzona przez naukowców mapa może być przydatna dla służb odpowiedzialnych za gospodarkę wodną, przeciwpowodziową, ale też dla ubezpieczycieli, deweloperów oraz ludzi budujących domy.

Źródło: se.pl

Wybuchy blisko polskiej granicy. Rosja ostrzeliwuje Ukrainę.

Do 60% zniżki na karboksyterapię
Do 60% zniżki na karboksyterapię
59,20 zł
120,00 zł
Oferta zakończona!
Do 60% zniżki na karboksyterapię w salonie Kosmetologia Estetyczna i Akademia Mesobelle

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz