Szokujące słowa ekspertów. Warszawa znajdzie się pod wodą?

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zaprezentowali geomorfologiczną mapę Wisły, która pokazuje miejsca narażone na powódź i te warte zachowania oraz ochrony.
Mapa przygotowana przez ekspertów pokazuje, gdzie może dojść do katastrofy związanej z zalaniem terenu w wypadku powodzi. Naukowcy stworzyli mapę na podstawie danych ze skaningu laserowego.
– „Chciałem sprawdzić, gdzie w Warszawie w czasie powodzi będziemy mieli do czynienia z terenem zalanym przez rzekę – ewentualnie, czy są jakieś ślady dawnych powodzi” – mówi dr Grzegorz Wierzbicki z Katedry Inżynierii Wodnej i Geologii Stosowanej Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW w materiale filmowym udostępnionym przez SGGW.
Jak się okazuje, teren dookoła Mostu Siekierkowskiego jest terenem zalewowym.
– „Po praskiej stronie Wisły widać, że w czasie powodzi woda będzie dążyć do Zakola Wawerskiego” – uważa naukowiec z SGGW.
Z kolei patrząc na mapie na tereny bardziej na północ, powyżej Warszawy, teren zalewowy jest w Łomiankach.
– „Z naszej analizy wynika, że Łomianki prędzej czy później czeka wielka katastrofa” – uważa dr Wierzbicki.
Wierzbicki zauważa, że „spiętrzenia wody przez zatory lodowe na polskich rzekach nizinnych płynących na Mazowszu, na Podlasiu, takich jak Bug, Narew, Wisła – to główna przyczyna powodzi”.
Dodał, że jednym z najbardziej zatorogennych fragmentów rzek w Polsce jest odcinek Wisły poniżej Modlina. To przez powstałą we Włocławku zaporę wodną.
– „Przed tą zaporą woda w zasadzie stoi, a na stojącej wodzie znacznie szybciej rozwijają się zjawiska lodowe, czyli szybciej zamarza. Woda w rzece dołącza się do lodu, który jest na jeziorze” – tłumaczył dr Wierzbicki.
Stworzona przez naukowców mapa może być przydatna dla służb odpowiedzialnych za gospodarkę wodną, przeciwpowodziową, ale też dla ubezpieczycieli, deweloperów oraz ludzi budujących domy.
Źródło: se.pl
Wybuchy blisko polskiej granicy. Rosja ostrzeliwuje Ukrainę.
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz