Home Kategorie News Oto efekt decyzji prezydenta. Sklepy w całym kraju się zamykają.

Oto efekt decyzji prezydenta. Sklepy w całym kraju się zamykają.

Oto efekt decyzji prezydenta. Sklepy w całym kraju się zamykają.

Kuriozalna decyzja prezydenta zbiera żniwo. Aleksandr Łukaszenka „zakazał” inflacji, przez co właściciele sklepów nie mogą podnosić cen.

Na początku miesiąca media obiegła zaskakująca wieść o decyzji prezydenta Białorusi. Łukaszenka „zakazał” w swoim kraju inflacji. Właścicielom sklepów stanowczo zakazał podwyższania cen.

– „Nie wolno zawyżać cen w ciągu dnia. Od dziś podwyżki cen są zabronione. Nie daj Boże, żeby ktoś zdecydował się podnieść ceny lub dokonać indeksacji z mocą wsteczną” – mówił 6 października białoruski prezydent.

Później Łukaszenka zlecił też kontrole w sklepach. Media obiegły wtedy zdjęcia z marketów, gdzie widać prokuratorów robiących naloty na lokale i sprawdzających czy przestrzegane są nowe wytyczne.

W tej sytuacji prywatni przedsiębiorcy nie wytrzymali. Jak informuje białoruski opozycyjny polityk Franak Viačorka, w zeszłym tygodniu co najmniej w 13 miastach kraju zamknęły się sklepy. Według jego relacji przekazanej 31 października, białoruski minister ds. regulacji antymonopolowej i handlu publicznie przyznał, że na Białorusi trwa strajk.

– „Minister handlu Łukaszenki przyznał się do strajku prywatnych przedsiębiorców. W zeszłym tygodniu w co najmniej 13 miastach na całej Białorusi zamknięto lokalne sklepy. Przedsiębiorcy protestowali przeciwko absurdalnej regulacji cen dyktatora. Reżim pogrąża białoruską gospodarkę w ziemi” – napisał na Twitterze polityk.

Na potwierdzenie swoich słów opublikował zdjęcia pustych pasaży i zamkniętych stoisk. Podobne zdjęcia opublikowała w zeszłym tygodniu dziennikarka Hanna Liubakova.

– „To są zdjęcia zrobione dzisiaj na całej Białorusi. W co najmniej sześciu miastach indywidualni biznesmeni strajkowali, protestując przeciwko rządowej regulacji cen. Jak wiecie, reżim niedawno zakazał inflacji w moim kraju, a prywatne firmy nie wiedzą, jak pracować” – napisała w czwartek Białorusinka na Twitterze.

PILNE! Ważny polityk PiS zginał w wypadku samochodowym.

Day spa w 3 opcjach do wyboru
Day spa w 3 opcjach do wyboru
111,99 zł
180,00 zł
Oferta zakończona!
Dzień Kobiet: Pakiet relaksacyjny za 139,99 zł i więcej opcji w strefie Spa & Wellness w Hotelu Wisła 3* Premium

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz