Home Kategorie Życie Lepiej się nie spóźnij. Bez tego zapłacisz wyższe rachunki za prąd!
4.66K

Lepiej się nie spóźnij. Bez tego zapłacisz wyższe rachunki za prąd!

Lepiej się nie spóźnij. Bez tego zapłacisz wyższe rachunki za prąd!

Limit na tańszy prąd dla większości gospodarstw domowych ma w przyszłym roku wynieść 2000 kWh. Niektórzy nadal korzystać będą mogli z wyższych progów, ale muszą złożyć wniosek u swojego dostawcy.

Zamrożenie cen prądu na 2023 rok to jedno z rozwiązań, które ma chronić obywateli przed podwyżkami cen. Maksymalna cena energii elektrycznej pozwoli płacić niższe rachunki, aby jednak nie odczuć podwyżki tak mocno, trzeba zmieścić się w obowiązującym limicie zużycia. To wiąże się z pewnymi formalnościami.

Dla tych gospodarstw, które nie przekroczą limitu zużycia, opłaty w 2023 roku nie ulegną zmianie. Ile wynoszą?

  • 2000 kWh — dla większości gospodarstw domowych
  • 2600 kWh — dla gospodarstw domowych, w których jest osoba z niepełnosprawnością
  • 3000 kWh — dla rodziców co najmniej trójki dzieci mających Kartę Dużej Rodziny lub dla gospodarstw domowych rolników

Większość gospodarstw domowych będzie mogła skorzystać z najmniejszego limitu. Te osoby nie muszą dopełniać żadnych formalności, bo limit przysługuje im ustawowo. Inaczej jest jednak w przypadku osób, które mogą skorzystać z większego limitu. Muszą one bowiem złożyć oświadczenie o prawie do wyższego limitu u swojego sprzedawcy prądu.

Jak informuje „Fakt”, większość firm przygotowała już wzory takich oświadczeń. Trzeba wypełnić wszystkie informacje i złożyć oświadczenie na papierze w punkcie obsługi klienta lub elektronicznie.

We wniosku trzeba podać podstawowe dane oraz numer punktu poboru energii elektrycznej, który znajduje się na każdej fakturze. Później w oświadczeniu określa się, do którego limitu jest się uprawnionym.

Termin na złożenie oświadczenia upływa 30 czerwca 2023 roku, dlatego nie warto odkładać tego na później. Jeśli nie złoży się oświadczenia, w przyszłym roku będzie się mieć prawo jedynie do limitu zużycia w wysokości 2000 kWh.

W tym czasie można też nabyć prawo do wyższego limitu. Wtedy trzeba złożyć oświadczenie do 30 dni od momentu nabycia go, a limit będzie wyliczony proporcjonalnie do liczby miesięcy w 2023 roku.

Do wniosku trzeba też dołączyć dokumenty poświadczające o prawie do korzystania z wyższego limitu.

W przypadku gospodarstw rolniczych są to:

  • numer decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające ze wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej,
  • nazwę organu podatkowego, który wydał decyzję,
  • kopię decyzji

W przypadku rodziców przynajmniej trójki dzieci są to:

  • numer Karty Dużej Rodziny,
  • kopię Karty Dużej Rodziny.

W przypadku osób niepełnosprawnych nie trzeba dołączyć kopie orzeczeń poświadczających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale te osoby mogą zostać poproszone o przedstawienie takowych dokumentów, dlatego warto je mieć ze sobą.

Źródło: Fakt

PILNE! Ważny polityk PiS zginał w wypadku samochodowym.

Arbuzowe lub czekoladowe day spa
Arbuzowe lub czekoladowe day spa
71,99 zł
89,99 zł
Oferta zakończona!
Arbuzowy pakiet day spa za 89,99 zł i więcej w gabinecie Alice's Institute Kosmetologia w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz