Home Kategorie News Koronawirus XBB atakuje. Rozpędza się kolejna fala pandemii.

Koronawirus XBB atakuje. Rozpędza się kolejna fala pandemii.

Koronawirus XBB atakuje. Rozpędza się kolejna fala pandemii.

Nowy szczep XBB koronawirusa dotarł do kolejnego kraju. Władze Australii wydały apel, w którym proszą o wyjątkową ostrożność. Ten szczep jest bowiem oporny na przeciwciała nabyte w trakcie wcześniejszych zachorowań.

W Australii rozpoczęła się kolejna fala zachorowań na COVID-19. Tym razem winowajcą jest nowy szczep koronawirusa – XBB. Prof. Paul Kelly, epidemiolog, dyrektor ds. medycznych Australii, apeluje do mieszkańców tego kraju o pozostanie w domach w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, nosili maseczki w miejscach publicznych oraz zaszczepili się na COVID-19 lub przyjęli kolejną dawkę szczepionki, jeśli tego nie zrobili.

– „Widzimy w Australii wzrost zachorowań na COVID-19 spowodowany rozprzestrzenianiem się nowego szczepu Omikrona, XBB. Wszystko wskazuje na to, że w kraju rozpoczęła się kolejna fala COVID-19” – powiedział dyrektor medyczny Australii prof. Paul Kelly, cytowany przez portal news.com.au, i dodał:

– „To było do przewidzenia. Ten „wnuk Omikrona” (tak określił szczep XBB) jest bardziej zaraźliwy, ale nie bardziej groźny niż to, z czym mierzono się przez ostatnie 12 miesięcy. Niestety ten patogen będzie nam towarzyszył, musimy się nauczyć z nim żyć.”

XBB to nowy szczep Omikrona – jednego z wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, który obecnie jest dominującym na świecie i odpowiada za większość zakażeń. Patogen ten cały czas mutuje, szukając sposobów na ominięcie naszego układu odpornościowego.

XBB zidentyfikowano w Singapurze. Okazało się, że jest odporny na szczepionki i przeciwciała zdobyte przy poprzednich zachorowaniach. Jest tzw. rekombinatem, czyli wynikiem zamiany materiału genetycznego między wariantami BA.2.10.1 i BA.2.75. Oprócz tego XBB ma 14 dodatkowych mutacji w genie Spike w porównaniu z BA.2.

– „XBB jest obecnie najbardziej badanym szczepem na świecie i coraz więcej o nim wiadomo, np. to, że może powodować znaczną ucieczkę immunologiczną na niespotykaną wcześniej skalę” – tłumaczy Yunlong Richard Cao, immunolog z Uniwersytetu Pekińskiego w Pekinie, i dodaje:

– „Nie oznacza to, że szczepienia nie działają. Nadal chronią przed niektórymi wariantami, zapobiegając hospitalizacji w wyniku ciężkiego przebiegu COVID-19, a nawet śmierci, ale nie są wystarczające do powstrzymania infekcji wywołanej tym nowym wariantem.”

Eksperci podkreślają, że pojawienie się nowego szczepu XBB opornego na szczepienia, przeciwciała i dotychczas stosowane leki jest niebezpieczne, zwłaszcza że wiele krajów przeprowadza znacznie mniej testów i ogranicza nadzór nad zdrowiem publicznym w porównaniu z początkiem pandemii.

Źródło: PAP

Piotr Polk opowiedział o walce z chorobą. „Czułem się coraz słabszy”.

Kurs online: Pracownik działu kadr i płac z MEN
Kurs online: Pracownik działu kadr i płac z MEN
89,00 zł
399,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online Pracownik działu kadr i płac z zaświadczeniem MEN za 89 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz