Home Kategorie Życie Sensacja w Toskanii. To odkrycie „napisze historię na nowo”.

Sensacja w Toskanii. To odkrycie „napisze historię na nowo”.

Sensacja w Toskanii. To odkrycie „napisze historię na nowo”.

Niedaleko Sieny w Toskanii dokonano przełomowego odkrycia. W trakcie wykopalisk badacze znaleźli zanurzone w błocie etruskie i rzymskie posągi z brązu. Znalezisko określono najważniejszym odkryciem w historii regionu.

We włoskim San Casciano dei Bagni badacze dokonali znaczących odkryć archeologicznych. W starożytnym źródle termalnym zbudowanym przez Etrusków znaleziono w sumie 24 posągi bóstw wykonane z brązu. Datuje się je na ok. 2300 lat.

To, co było najbardziej zaskakujące dla badaczy, to inskrypcje, które znajdują się na figurach. Zapisano je bowiem zarówno w języku etruskim, jak i po łacinie. Figury rzucają nowe światło na przejście od cywilizacji Etrusków do Imperium Rzymskiego. Dowodzi to, że ludy te pomimo konfliktów i prowadzonych ze sobą wojen, potrafiły pojednać się przy wspólnej modlitwie.

Figury przedstawiają bóstwa czczone w tamtym rejonie, m.in. śpiącego z Efezu obok Hygei, bogini zdrowia, z wężem owiniętym wokół ramienia. Posągi wykonane zostały prawdopodobnie przez lokalnych rzemieślników w okresie od II wieku p.n.e. do I wieku n.e. Był to okres „wielkiej transformacji w starożytnej Toskanii”, kiedy obszar przeszedł od panowania Etrusków do Imperium Rzymskiego.

Oprócz figur, z których największe mają ok. 1 m wysokości, odnaleziono też 5 tys. złotych, srebrnych i brązowych monet. Dzięki temu, że artefakty przez cały ten czas spoczywały w błocie i wrzątku, są w niemal idealnym stanie. Eksperci twierdzą, że prawdopodobnie zostały zakopane w wodach termalnych w ramach obrzędu religijnego i miały zostać nigdy nie odnalezione.

Archeolog Jacopo Tabolli, który od trzech lat koordynuje wykopaliska dla Uniwersytetu w Sienie, powiedział, że odkrycie jest niezwykle znaczące, ponieważ rzuca nowe światło na koniec cywilizacji Etrusków i ekspansję Cesarstwa Rzymskiego. Znalezisko nazwał także „największą skarbnicą posągów ze starożytnych Włoch, a w każdym razie jedynym, którego kontekst możemy całkowicie zrekonstruować”.

– „Odkrycie, nad którym pracuje już ponad 60 ekspertów z całego świata, przepisze historię na nowo” – powiedział Tabolli, cytowany przez „The Independent”.

Wspomniany okres był naznaczony wojnami i konfliktami na terenie obecnej Toskanii, Umbrii i Lacjum. Jednak posągi z brązu pokazują, że rodziny etruskie i rzymskie modliły się wspólnie w świętym sanktuarium źródeł termalnych.

Dyrektor generalny muzeów we włoskim Ministerstwie Kultury Massimo Osanna stwierdził, że odnalezione figury są najważniejszym znaleziskiem od czasu odkrycia w 1972 r. słynnych „brązów z Riace”. Dodał też, że z pewnością jest to największe odkrycie w historii badań regionu Morza Śródziemnego. W miejscu ujawnienia posągów włoski resort kultury planuje otwarcie muzeum.

19-latek „płonąc, wbiegł do budynku”. Dramatyczne sceny na stacji benzynowej.

Wieloetapowe oczyszczanie cery
Wieloetapowe oczyszczanie cery
47,99 zł
120,00 zł
Oferta zakończona!
Wieloetapowe oczyszczanie skóry twarzy z wybranym zabiegiem na twarz od 59,99 zł w Salonie Kosmetycznym Mona Lisa

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz