Home Kategorie News Minister zdrowia z ważnym komunikatem. Będzie przedłużenie obostrzeń.

Minister zdrowia z ważnym komunikatem. Będzie przedłużenie obostrzeń.

Minister zdrowia z ważnym komunikatem. Będzie przedłużenie obostrzeń.

Obostrzenia związane z COVID-19 będą przedłużone co najmniej do końca marca 2023 roku. Mowa o obowiązku zakrywania ust i nosa w aptekach, przychodniach oraz szpitalach.

Adam Niedzielski zapytany o ocenę aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju powiedział, że przebiega ona zgodnie z prognozami.

– „Twierdziliśmy, że wcale nie będziemy mieli jesienią dużej kumulacji zakażeń […]. Przewidywaliśmy na podstawie nasze analizy, że hospitalizacji będzie niewiele, a przebieg COVID-19 będzie łagodniejszy” – powiedział szef MZ.

– „Widzimy w tej chwili, że liczba hospitalizacji związanych z koronawirusem już spadła poniżej tysiąca, a liczba odnotowywanych przypadków jest średnio tygodniowo na poziomie 2,5 tys. Nawet dodając osoby, które testują się poza oficjalnym systemem i nie są raportowane, skala zakażeń nie stanowi zagrożenia dla systemu opieki zdrowotnej” – zaznaczył minister.

Niedzielski dodał, że bardziej niepokoją go dane dotyczące grypy i innych infekcji górnych dróg oddechowych. Przypomniał też, że tylko w pierwszym tygodniu listopada zanotowano w Polsce 100 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a ponad 400 osób trafiło przez to do szpitali.

– „Prognozujemy, że ewentualne przyspieszenie epidemii w Polsce możemy mieć na przełomie roku. Nie należy się jednak spodziewać, że dojdzie do bardzo dynamicznego przyspieszenia. Oczywiście, nie można wykluczyć, że pojawi się submutacja poza zakresem odpornościowym, ale na ten moment nie widać takich zagrożeń” – powiedział minister Niedzielski.

Minister zapowiedział, że w 2023 roku zostaną utrzymane obowiązujące obostrzenia, czyli obowiązek noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach i aptekach. Niedzielski stwierdził, że „maseczki nie mają tylko kontekstu covidowego”.

– „Przypadków COVID-19 jest mało, ale grypa czy wirus RSV zbiera żniwo. Utrzymanie maseczek w tym kontekście ma sens, szczególnie w przychodniach, szpitalach i aptekach, w podmiotach leczniczych, gdzie spotykają się chorzy ludzie” – wyjaśnił.

– „Na pewno co najmniej do końca marca obowiązek zabezpieczania się maseczką będzie zachowany” – dodał.

Źródło: PAP

Szokujące słowa Jarosława Kaczyńskiego. Nie uwierzysz, że to powiedział.

Masaż - Czekolada w firmie Go2Slim Studio Modelowania Sylwetki
Masaż - Czekolada w firmie Go2Slim Studio Modelowania Sylwetki
93,60 zł
180,00 zł
Oferta zakończona!
Do 48% zniżki na: Masaż - Czekolada w firmie Go2Slim Studio Modelowania Sylwetki

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz