Home Kategorie Życie Jesteś trzeźwy? I tak możesz stracić samochód. Zaskakujący zapis w kodeksie.
1.03K

Jesteś trzeźwy? I tak możesz stracić samochód. Zaskakujący zapis w kodeksie.

Jesteś trzeźwy? I tak możesz stracić samochód. Zaskakujący zapis w kodeksie.

W ostatnią środę przyjęto nowelizację przepisów, według której od przyszłego roku pijanym kierowcom konfiskowane będą samochody. Jak się jednak okazuje, aby stracić pojazd, wcale nie trzeba być pod wpływem.

Nowelizacja przegłosowana przez Sejm zakłada, że samochód straci kierowca, który wydmucha co najmniej 1,5 promila alkoholu. Nie będzie miało znaczenia, czy doprowadził do wypadku, czy złapano go podczas rutynowej kontroli. Policja zajmie taki pojazd na 7 dni, następnie zabezpieczy go prokuratura i ostatecznie sąd orzeknie jego przepadek.

Pierwotnie samochód mieli tracić również kierowcy, którzy wydmuchają chociażby 0,5 promila. Chodziło o wyeliminowanie z dróg tzw. „wczorajszych kierowców”. Sejm zrezygnował jednak z tego zapisu. Wyjątkiem są tylko recydywiści. Oni stracą auto mając 0,5 promila.

Jeśli policja złapie pijanego kierowcę, który nie jest właścicielem auta (np. leasing lub pożyczony samochód), to będzie on musiał je „wykupić” tzn. zapłacić równowartość rynkową takiego pojazdu. Nawet, jeśli uległ on zniszczeniu w czasie wypadku – nikt nie będzie się zajmował angażowaniem biegłych do dokładnej wyceny.

Obecnie nie trzeźwy kierowca może otrzymać grzywnę. Po wejściu w życie nowych przepisów obowiązkowo trafi do więzienia. Za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości obecnie można dostać od 2 do 12 lat. Po wejściu nowych przepisów minimalna odsiadka wyniesie 3 lata, a za spowodowanie śmierci 5 lat więzienia. Wzrośnie też maksymalna kara za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci – z lat 12 do 16.

W nowelizacji do artykułu 178 KK dodano paragraf 3, który swoją treścią nawiązuje do paragrafu 1 tego samego artykułu. Według niego przepadek samochodu zostanie orzeczony względem kierowcy, który kierował pojazdem „znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu”.

Ustawodawcy zamieszczając taki zapis chcą, aby kierowcy, którzy opuszczają miejsce zdarzenia, nie mogli uniknąć odpowiedzialności karnej.

UWAGA! Nad Polskę nadciąga niż „Denis”. Szykuje się załamanie pogody.

Depilacja laserowa: pakiety
Depilacja laserowa: pakiety
119,00 zł
299,00 zł
Oferta zakończona!
Wybrany pakiet depilacji laserowej dla kobiet lub mężczyzn od 119 zł w Depilacja.pl

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz