Home Kategorie Zdrowie Niepokojące dane. Ten wirus szerzy się wśród Polaków.
1.93K

Niepokojące dane. Ten wirus szerzy się wśród Polaków.

Niepokojące dane. Ten wirus szerzy się wśród Polaków.

Na jaw wyszły niepokojące dane. Mogłoby się wydawać, że HIV należy do przeszłości, ale to nieprawda. W Polsce każdego dnia aż 6 osób diagnozowane jest z tym wirusem.

Do końca października odnotowano w naszym kraju 1910 nowych zakażeń HIV. To więcej, niż w rekordowym do tej pory 2019 roku, gdy odnotowano 1751 przypadków.

W ostatnim czasie profilaktyka zeszła na dalszy plan. Jednym z powodów była pandemia koronawirusa. Kolejnym jest wzrost liczby ludności po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Do Polski przyjechało wiele osób zakażonych HIV. Po włączeniu do systemu opieki zdrowotnej, takie osoby podniosły statystyki zakażeń w Polsce.

– „W ciągu kilku miesięcy od wybuchu wojny w Ukrainie liczba pacjentów w poradniach zajmujących się leczeniem antyretrowirusowym znacznie się zwiększyła. Ludzie uciekający przed wojną szukali miejsc, gdzie mogą kontynuować leczenie antyretrowirusowe” – tłumaczyła w rozmowie z „Medonet” dr hab. Monika Bociąga-Jasik, lekarz chorób zakaźnych.

Niepokojące statystyki dotyczą jednak też polskich pacjentów. Na zakażenie najbardziej narażeni są ludzie posiadający licznych partnerów seksualnych, stosujące środki psychoaktywne.

Wielu Polaków nie wykonuje badania na HIV, bo po prostu się boi. Głównie tego, że będzie wyśmiewanych w społeczeństwie, albo unikanych. To także wynika z niewiedzy o tym, w jaki sposób można się zarazić.

– „Często odkładamy moment wykonania testu. Wypieramy ze świadomości zachowanie ryzykowne, jakie wcześniej podjęliśmy, albo nie mamy świadomości lub bagatelizujemy fakt, że nasze zachowanie mogło wiązać się z ryzykiem. Nie robiąc testu, odbieramy sobie szansę na długie życie. Takie myślenie powoduje, że jedynie ok. 10 – 20% dorosłych Polaków, chociaż raz w życiu wykonało test na HIV. Dzięki wczesnemu wykryciu zakażenia można zastosować skuteczne leczenie, które pozwoli w zasadzie normalnie żyć z wirusem. Dlatego tak ważne jest wykonanie testu” – podkreśla, cytowana przez „głos24” Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Należy też pamiętać, że wczesne zdiagnozowanie pomaga powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się HIV.

Źródło: Medonet

UWAGA! Sprawdzają domy i mieszkania specjalnymi kamerami. Cel jest jeden.

Kurs online: sprzedaż i obsługa klienta z MEN
Kurs online: sprzedaż i obsługa klienta z MEN
69,00 zł
249,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online Specjalista ds. sprzedaży i obsługi klienta z zaświadczeniem MEN za 69 zł w P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz