Home Kategorie News Surowe kary i zaostrzone przepisy. Andrzej Duda podjął decyzję.
3.36K

Surowe kary i zaostrzone przepisy. Andrzej Duda podjął decyzję.

Surowe kary i zaostrzone przepisy. Andrzej Duda podjął decyzję.

Andrzej Duda podpisał w piątek reformę Kodeksu Karnego, która m.in. zaostrza kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie i konfiskatę aut pijanych kierowców.

Nowelizacja Kodeksu Karnego trafiła do prezydenta w połowie listopada po tym, jak Sejm odrzucił weto Senatu w sprawie tych przepisów. Reforma m.in. podnosi górną granicę kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Zwiększono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat.

Nowela wprowadza też nowy typ przestępstwa – przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa. Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Wprowadzono również zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze seksualnym i pedofilię. Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem, gdy obecnie jest to do 15 lat więzienia.

Nowelizacja zakłada również m.in. konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę lub równowartości takiego pojazdu. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, pijanego sprawcę wypadku będzie można zamknąć na 16 lat.

Źródło: PAP

Rząd majstruje przy pilotach Polaków. Znika TVN, obowiązkowo tylko TVP.

Kurs online: Opieka nad osobami starszymi lub dziećmi
Kurs online: Opieka nad osobami starszymi lub dziećmi
99,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Opieka nad osobami starszymi lub dziećmi z certyfikatami za 99 zł w Kar-Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz